GN 2/2021 Archiwum

Ulica opiekuna bezdomnych

Rondo kapłana-społecznika, gorącego obrońcy spraw ludzi bezdomnych znajduje się u zbiegu ulic: Keniga, Warszawskiej i Orłów Piastowskich.

Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy nazwały imieniem o. Bogusława Palecznego rondo u zbiegu ulic: Keniga, Warszawskiej i Orłów Piastowskich.

Patron ronda był kamilianinem. Działał społecznie na rzecz pomocy bezdomnym. Był również autorem muzyki religijnej. Ukończył Warszawskie Seminarium Metropolitalne. Jeszcze jako student od 1989 roku niósł pomoc najuboższym i bezdomnym. W 1991 roku, za zgodą władz zakonnych, powołał do życia Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej (KMPS) działającą w ramach i strukturach Zakonu Ojców Kamilianów.

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej rozpoczęła działalność od dowożenia gorących posiłków bezdomnym z dworca. W tym czasie Polskie Koleje Państwowe użyczyły pomieszczenia przy peronie WKD Śródmieście, gdzie po gruntownym remoncie i zakupie sprzętu powstał Punkt Pomocy Medycznej „Św. Kamil”. W 1996 roku z inicjatywy ojca Palecznego powstał Bar Charytatywny „Św. Marta”, a w roku 1998 Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz” dla bezdomnych mężczyzn w warszawskiej dzielnicy Ursus, gdzie schronienie uzyskało 100 osób.

O prawa swoich podopiecznych walczył ostro i czasem bezpardonowo. W 1998 roku protestował z bezdomnymi w hali Dworca Centralnego, próbując wymusić na władzach miasta grunt pod budowę noclegowni.

W 2006 roku, razem z podopiecznymi, rozpoczął budowę jachtu pełnomorskiego. Obiekt ten o wymiarach 17 metrów długości i 5 metrów szerokości jest w trakcie budowy. Pragnął i planował wyruszyć z bezdomnymi w podróż dookoła świata.

Zmarł nagle 2 czerwca 2009 roku w Tarnowskich Górach i tam został pochowany.

W Ursusie nadal działa Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej w ramach i strukturach Zakonu Ojców Kamilianów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama