Zajęcia z samoobrony, nauka języka angielskiego, studio wokalne, pracownia malarska, trening pamięci, wyprawy na basen, do teatru i muzeum. To tylko niektóre z propozycje dla osób dojrzałych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Zaciszu.
Zajęcia w ramach UTW są odpłatne. Czesne za semestr wynosi 80 zł.
- Nie jest to duża kwota. Dzięki temu, że działamy w domu kultury, nie płacimy za instruktorów tańca czy malowania. Ale czesne musi nam wystarczyć na opłacenie wykładowców, spotkań czy koncertów. Wyjścia do muzeów, do teatru czy do kina są finansowane przez samych uczestników - wyjaśnia koordynatorka UTW na Zaciszu.
Część zajęć prowadzą też sami studenci. - Mamy klub miłośników kabaretu „ A może jednak”, który organizuje nasza emerytka. Spotkania są bezpłatne. Klub Pozytywnie Zakręconych Rowerzystów działa na podobnej zasadzie - wyjaśnia Taida Załuska. Wykładowcami UTW są też wolontariusze, pracownicy PAN i muzeów oraz uczelni warszawskich.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Rozpoczynają się przedpołudniami, a kończą najpóźniej o godz. 15. Większość studentów stanowią kobiety. Uczestnicy dojeżdżają z różnych dzielnic stolicy, ale również z miejscowości podwarszawskich. Choć inauguracja roku akademickiego już się odbyła, placówka prowadzi jeszcze zapisy na rozpoczęty semestr. Można dołączyć w dowolnym momencie.
W Warszawie działa ponad 30 uniwersytetów dla osób dojrzałych. Funkcjonują przy uczelniach wyższych państwowych i prywatnych oraz domach kultury. W 2012 r. wystartował Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku pod patronatem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.