Zajęcia z samoobrony, nauka języka angielskiego, studio wokalne, pracownia malarska, trening pamięci, wyprawy na basen, do teatru i muzeum. To tylko niektóre z propozycje dla osób dojrzałych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Zaciszu.
Uroczyste odśpiewanie hymnu „Gaudeamus igitur" w sali teatralnej Domu Kultury Zacisze rozpoczęło na UTW rok akademicki 2014/2015. W spotkaniu, prócz licznie zgromadzonych studentów, wzięła udział Dorota Kozielska, zastępca burmistrza dzielnicy Targówek. Wykład inauguracyjny „Chiny - 30 lat przemian" wygłosił Andrzej Żor, pisarz, były ambasador RP w Malezji.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Domu Kultury Zacisze działa od 2007 r.
- Chcieliśmy zjednoczyć ludzi wokół aktywności, na które nie mieli czasu, gdy byli młodzi, i pomóc im w odkrywaniu nowych zainteresowań. Nie chcieliśmy, by były to tylko spotkania przy herbacie, dzielenie się wspomnieniami i narzekanie na swoje zdrowie - wyjaśnia Bożenna Dydek, Dyrektor Domu Kultury „Zacisze”.
Na zajęciach panuje ciepła, wręcz rodzinna atmosfera.
W zajęciach UTW biorą udział nie tylko emeryci, ale także osoby 50+, które z różnych powodów nie pacują zawodowo. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość
- W tym roku jest nas ok. 120 osób. Dzięki temu wszyscy się znają. Nowe osoby już na inauguracji się przedstawiały, a później były przyjmowane do grup. Nikt nie pozostaje osamotniony - mówi Taida Załuska, koordynatorka UTW w Domu Kultury Zacisze.
Wachlarz zajęć dla dojrzałych studentów jest bardzo szeroki. Od psychologii, gimnastyki, tańca, pływania, poprzez wykłady o genetyce, muzyce, Biblii czy Tybecie, po historię mody, obronę konieczną czy poznawanie życia i twórczości polskich artystów. W ramach konkursów i przeglądów studenci mają możliwość sprawdzenia nabytych umiejętności plastycznych, wokalnych czy tanecznych z osobami z innych środowisk z Polski i z zagranicy. Występują w przedszkolach, kościołach, domach pomocy społecznej, hospicjach, a nawet w areszcie śledczym.