Nowy numer 4/2021 Archiwum

Trzeci wiek - piąty bieg

Zajęcia z samoobrony, nauka języka angielskiego, studio wokalne, pracownia malarska, trening pamięci, wyprawy na basen, do teatru i muzeum. To tylko niektóre z propozycje dla osób dojrzałych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Zaciszu.

Uroczyste odśpiewanie hymnu „Gaudeamus igitur" w sali teatralnej Domu Kultury Zacisze rozpoczęło na UTW rok akademicki 2014/2015. W spotkaniu, prócz licznie zgromadzonych studentów, wzięła udział Dorota Kozielska, zastępca burmistrza dzielnicy Targówek. Wykład inauguracyjny „Chiny - 30 lat przemian" wygłosił Andrzej Żor, pisarz, były ambasador RP w Malezji.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Domu Kultury Zacisze działa od 2007 r.

- Chcieliśmy zjednoczyć ludzi wokół aktywności, na które nie mieli czasu, gdy byli młodzi, i pomóc im w odkrywaniu nowych zainteresowań. Nie chcieliśmy, by były to tylko spotkania przy herbacie, dzielenie się wspomnieniami i narzekanie na swoje zdrowie - wyjaśnia Bożenna Dydek, Dyrektor Domu Kultury „Zacisze”.

Na zajęciach panuje ciepła, wręcz rodzinna atmosfera.

Trzeci wiek - piąty bieg   W zajęciach UTW biorą udział nie tylko emeryci, ale także osoby 50+, które z różnych powodów nie pacują zawodowo. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

- W tym roku jest nas ok. 120 osób. Dzięki temu wszyscy się znają. Nowe osoby już na inauguracji się przedstawiały, a później były przyjmowane do grup. Nikt nie pozostaje osamotniony - mówi Taida Załuska, koordynatorka UTW w  Domu Kultury Zacisze.

Wachlarz zajęć dla dojrzałych studentów jest bardzo szeroki. Od psychologii,  gimnastyki, tańca, pływania, poprzez wykłady o genetyce, muzyce, Biblii czy Tybecie, po historię mody, obronę konieczną czy poznawanie życia i twórczości polskich artystów. W ramach  konkursów i przeglądów studenci mają możliwość sprawdzenia nabytych umiejętności plastycznych, wokalnych  czy tanecznych z osobami z innych środowisk z Polski i z zagranicy. Występują w przedszkolach, kościołach, domach pomocy społecznej, hospicjach, a nawet w areszcie śledczym.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama