Nowy numer 13/2024 Archiwum

Debiut noblistki na nowo

Anegdota głosi, że Szymborska przyniosła swój pierwszy wiersz do "Dziennika Polskiego". Redakcja stwierdziła, że ten wiersz jest za długi, przeredagowała go i zmieniła tytuł. Tak wyglądał debiut noblistki.

30 września w Empik Junior przy ul. Marszałkowskiej odbyła się premiera wydanego właśnie tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej "Czarna piosenka”. O tomie noblistki opowiadali prof. Teresa Walas, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, oraz Jerzy Illg, redaktor Znaku. Wybrane wiersze czytała Magdalena Cielecka.

- Te wiersze w świecie literackim krążyły. Jednak większość z nich nigdy nie była przedrukowywana. Dotychczas nie były one dostępne dla czytelników, którzy nie chodzą po bibliotekach, szukając starych druków - mówiła o tomie prof. Walas.

Anegdota głosi, że Szymborska przyniosła swój pierwszy wiersz do wydawnictwa, w którym pracował Adam Włodek, późniejszy mąż poetki. Redakcja stwierdziła, że ten wiersz jest za długi, przeredagowała go i zmieniła tytuł z "Jacy” na "Szukam słowa”. Wiersz ten otwiera tom "Czarna piosenka”. Szymborska przyszła do redakcji i zapytała, czy musi dzielić się swoim honorarium z redaktorami, skoro wprowadzili tak dużo zmian w jej wierszu.

- Tak właśnie wyglądał jej debiut - mówił Jerzy Illg z Wydawnictwa Znak. - Czytam ten tom ze wzruszeniem. Słyszę w nim różne tony, możemy tutaj znaleźć motywy, które potem powracają w jej poezji. Tutaj widoczna jest pokoleniowa wspólnota poetyckiej dykcji, ona stanowi o jej wartości historyczno-literackiej.  Dla wszystkich wielbicieli talentu Szymborskiej będzie to bardzo ciekawe - powiedział.

Wiersze znajdujące się w tomiku pochodzą z lat 1944-1949, czyli początków poetyckiej działalności Szymborskiej. Podstawą wydania jest maszynopis przekazany przez Adam Włodka oraz wybór dokonany przez samą Szymborską. Znajdziemy tu wiersze o tematyce wojennej. Istniały spekulacje, że nie doszło do wydania tomu w 1949 roku, ponieważ twórczość nie była aktualna politycznie.

- Wyznanie wojenne w latach 44-48 nie miało nasycenia politycznego. Wisława szukała sposobu wyrazu tak mocnego przeżycia pokoleniowego - podkreśliła prof. Walas.

Tom uzupełniony jest także o rękopisy i maszynopisy wierszy. Wstęp napisała Joanna Szczęsna, biografka poetki. Wydawnictwo Znak przygotowuje całą serię twórczości Szymborskiej. Jeszcze w listopadzie pojawią się dwa kolejne tomy wierszy. A serię zakończy antologia wszystkich wierszy noblistki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy