Nowy numer 39/2020 Archiwum

Tego uczelnia nie nauczy

Czy modlitwę można zmierzyć naukowo? Jak można wykorzystać przesłanie o Bożym miłosierdziu w psychologicznej terapii? I czy opłaca się uczciwie zarządzać firmą. Rusza nabór na IV edycję seminariów akademickich Karol Wojtyła Fellowship.

Centrum Myśli Jana Pawła II po raz czwarty organizuje cykl semestralnych seminariów naukowych pod hasłem Karol Wojtyła Fellowship. - Chcemy dać młodym ludziom, to czego nie znajdą na uniwersytetach - połączenie formacji naukowej z elementami formacji duchowej - tłumaczy Łukasz Kobeszko z CMJPII.

W tym semestrze studenci, doktoranci oraz wszyscy zainteresowani będą mieli do wyboru osiem seminariów: "Filozofia dialogu - inspiracje chrześcijańskie", "Jan Paweł II o demokracji i wolności po 1989 roku. Rozważania wokół encykliki >>Centesimus annus<<”, "Od fizyki do metafizyki", "Romantyczny postsekularyzm - filozofia, teologia, literatura", "Prywatna teodycea. Modele nadawania znaczenia doświadczeniu zła w różnych tradycjach religijnych i wyznaniowych", "Być jak Jan Paweł II". W ofercie znalazły się także dwa seminaria prowadzone w języku angielskim: "Social Construction of Evil", "Humanizing Management".

- Tematyka jest dość szeroka, obejmuje kwestie Kościoła, duchowości, nauczanie Jana Pawła II, antropologię, filozofię kultury, nauki ścisłe i społeczne - mówi Ł. Kobeszko.

Podczas spotkań studenci będą zastanawiać się m.in. czy można stworzyć naukową definicję duszy, jakie procesy zachodzą w człowieku podczas modlitwy i czy religia i nauki ścisłe mają tą samą metodę poznawania świata. Dociekać także jak można wykorzystać przesłanie o Bożym miłosierdziu w terapii psychologicznej oraz jakie znaczenie psychologiczne ma sam fakt objawienia Jezusa. A także dywagować czy duchowość potrzebna jest w zarządzaniu.

Seminaria będą odbywać się raz na dwa tygodnie i prowadzone będą w małych, kilkunastoosobowych grupach. Uczestnicy zapraszani są do udziału w dyskusjach, przygotowują eseje i artykuły, biorą także udział w weekendowych wyjazdach o charakterze naukowy połączonych z dniem skupienia.   

Wnioski zgłoszeniowe za pośrednictwem strony internetowej www.centrumjp2.pl (w zakładce nauka) należy przesłać do 15 października. Do tej pory seminarium KWF ukończyło 150 osób. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama