Pod takim hasłem będzie obchodzony 12 października w całej Polsce XIV Dzień Papieski. Głównym wydarzeniem w stolicy będzie koncert "Apel Modlitewny Miasta Warszawy z Ojcem Świętym".
O tegorocznym haśle, zbiórce dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”, licznych inicjatywach i podsumowaniu Iskry Bożego Miłosierdzia mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Artur Niziński, sekretarz generalny KEP wyjaśnił, że ze względu na tegoroczną kanonizację Jana Pawła II "nie mogło być inaczej”. Przypomniał także wezwanie "świętymi bądźcie”, towarzyszyło papieżowi przez cały pontyfikat. - W swoim nauczaniu ojciec święty wskazywał świętość jako drogę, cel nawrócenia. Bycie świętym znaczy naśladować Boga i sławić Go w Jego dziełach - wyjaśnił.
Za Janem Pawłem II przypomniał, że świętość jest zadaniem dla każdego z nas. - Duchowny wskazał także na prowokujący kontekst hasła XIV Dnia Papieskiego wobec i wagę przypominania o niej. - Są osoby, które lekceważą świętość. Tymczasem jest ona ważna szczególnie w życiu młodego pokolenia. To nic innego, jak budowanie świata w oparciu o miłość i trwałe wartości. To ona sprawia, że relacje ludzkie są ludzkie, a jej brak prowadzi do wybuchu konfliktów i wojen - mówił. I dodał, że w podobnym duchu wypowiada się także papież Franciszek.
Ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przypomniał, że Dzień Papieski jest też znakiem jedności z obecnym ojcem świętym, a dla nas Polaków powrotem do nauczania Jana Pawła II. Zaznaczył, że Dzień Papieski obchodzony jest w wielu krajach, gdzie mieszkają rodacy. We wszystkich polskich parafiach w Wielkiej Brytanii i Francji, wielu w Niemczech, Szwajcarii, Norwegii i USA.
Mówiąc o wydarzeniach towarzyszących Dniu Papieskiemu, ks. J. Drob poinformował, że tym razem koncert galowy odbędzie się na Ursynowie przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego o 15.30, a nie jak zwykle na Krakowskim Przedmieściu. Dodał także, że tego samego dnia ok. godz. 12 odbędzie się happening stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" po Mszy św. w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, a na Zamku Królewskim zostaną wręczone nagrody Totus 2014.
Dodał także, że liczne koncerty, biegi, sympozja, modlitewne czuwania i happeningi odbędą się w całej Polsce, szczególnie bogaty program będzie w tzw. miastach papieskich. - Obchody Dnia Papieskiego trwają już tydzień, zakończa się 22 października, we wspomnienie liturgiczne papieża Wojtyły - przypomniał ks. J. Drob.
Przewodniczący zarządu Fundacji przypomniał, że ważną częścią Dnia Papieskiego są zbiórki na stypendia dla utalentowanej młodzieży z małych miast i wsi. Dzięki datkom 500 osób ukończyło już studia, a obecnie kształci się 2,5 tys. uzdolnionej młodzieży. - W ubiegłym roku w publicznej zbiórce w całej Polsce zebrano na ten cel 7,6 mln zł - powiedział ks. J. Drob.
Obecna na konferencji Maria Jolanta Nawrocka z Rodziny Szkół im. Jana Pawła II podsumowała akcję "Iskra Bożego Miłosierdzia" - inicjatywę Konferencji Episkopatu Polski, która miała przygotować wiernych do kanonizacji Jana Pawła II. Akcja rozpoczęła się 30 marca w Łagiewnikach, skąd lampiony z symboliczna iskrą trafiły do instytucji publicznych, służb, szkół i parafii w całym kraju. A także niemal do wszystkich krajów na świecie - do Argentyny, gdzie urodził się papież Franciszek i do Australii, a także do Wilna, gdzie zgromadzili się przedstawiciele Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Andrzej Cehak, wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji przedstawił nominowanych do tegorocznej nagrody "TOTUS”.