Nowy numer 42/2018 Archiwum

Gdzie do I Komunii?

W związku z licznymi pytaniami rodziców, katechetów i nauczycieli kuria warszawsko-praska przypomina zasady przystępowania do I Komunii św. Zasadniczo dziecko przystąpić powinno do sakramentu w swojej parafii.

"W związku z licznymi pytaniami ze strony rodziców, katechetów i dyrektorów szkół, dotyczącymi przygotowania dzieci do pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii" kuria warszawsko-praska przypomina wytyczne z dnia 5 kwietnia 2006 r.

"Miejscem pogłębiania i rozwijania życia sakramentalnego jest własna parafia zamieszkania. W związku z tym przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej oraz Sakramentu Pokuty i Pojednania powinno odbywać się w parafii zamieszkania dziecka" - brzmi pierwsza część komunikatu, akcentująca wspólnotowy wymiar tych sakramentów. "Należy pamiętać, że takie przygotowanie oprócz elementów wtajemniczających ma także na celu budzenie świadomości jedności wspólnoty parafialnej, zarówno u dzieci, jak i rodziców" - przypomina podpisany pod informacją dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej kurii warszawsko-praskiej, ks. Piotr Pierzchała.

W komunikacie wymienia się jednak możliwość udzielenia I Komunii św. poza parafią. "Biorąc pod uwagę specyfikę dużego miasta, dzieci mają także możliwość przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej w swojej grupie szkolnej w parafii, na terenie której znajduje się placówka oświatowa. Proboszcz tejże parafii odpowiada za organizację szkolnej lekcji religii oraz katechezy sakramentalnej. Wymagana jest wtedy zgoda proboszcza miejsca zamieszkania na przygotowanie i udzielenie sakramentów razem z grupą szkolną, którą należy przedstawić do końca września" - czytamy.

Komunikat kończy się apelem do rodziców, by przygotowanie do przyjęcia sakramentów nie stało się źródłem konfliktów między parafiami, rodzicami czy szkołami.

Pełny tekst komunikatu TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy