Nowy numer 48/2020 Archiwum

Oręduje za żakami

Po dziesięcioleciach nieobecności kopia wizerunku Matki Bożej Sokalskiej wróciła do kościoła św. Anny. Obraz pędzla Mateusza Jasińskiego poświęcił 12 października podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz.

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu studenci i rektorzy największych stołecznych uczelni uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki.

Żakom towarzyszył wystawiony w prezbiterium wizerunek Matki Bożej Sokalskiej, zwanej Madonną Pocieszenia, przystrojony koronami i sukienką, wykonaną z biżuterii ofiarowanej przez środowisko akademickie i mieszkańców stolicy.

Od 1790 r. Madonna z Sokala czczona była w kościele św. Anny specjalnie wybudowanej przez warszawiaków kaplicy. W czasie II wojny światowej obraz skradziono. Namalowania kopii wizerunku podjął się Mateusz Jasiński.  

22 października o obrazie Matki Bożej Sokalskiej opowie chętnym Krzysztof Przygoda, przewodnik warszawski. Spotkanie odbędzie się w kościele św. Anny o godz. 17.

Więcej o historii powstania kopii obrazu i samym artyście można przeczytać w najnowszym numerze "Gościa Warszawskiego" z 12 października w tekście "Cuda na cedrowej desce".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama