Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Bł. ks. Jerzy: nowe fakty

19 czy 25 października? Naukowcy na UKSW spierali się o datę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Ważny jest fakt męczeństwa za wiarę, sprawa daty śmierci jest drugorzędna - mówił kard. Kazimierz Nycz, przestrzegając też, by nie skupiać się na domniemanym cudzie za sprawą błogosławionego.

Kard. Kazimierz Nycz, który rozpoczął konferencję zastrzegł, by nie mieszać wątków historycznych i teologicznych męczeństwa ks. Jerzego.

- Ważne, żeby w 30. rocznicę tej śmierci nie zgubić wymowy tej męczeńskiej ofiary. Chcę też gorąco prosić, by ciszej było również nad samym domniemanym cudem, który ma być podstawą do kanonizacji ks. Jerzego. Najpierw musi go potwierdzić komisja lekarska i teologiczna - zwrócił uwagę metropolita warszawski.

O teologicznych aspektach męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki mówił z kolei ks. prof. Józef Naumowicz, patrolog i notariusz rozpoczętego właśnie we Francji procesu kanonizacyjnego.

- Męczeństwo nie jest samobójstwem. Nie można go szukać, ani prowokować. Jeśli ktoś szukałby śmierci, nie mógłby być czczony jako męczennik - mówił, argumentując że męczeństwo ks. Jerzego było podobne do tych, które obserwowano w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. - Ks. Jerzy nie był politykiem. Był patriotą kochającym Boga. Ale od początku historii męczenników oskarżenia wysuwane przez oprawców zawsze były takie same, jak zarzuty rzecznika rządu Jerzego Urbana: obraza majestatu władzy, podżeganie do buntu, nienawiść do rodzaju ludzkiego. Systemy totalitarne rodzą męczenników za wiarę - dodał ks. Józef Naumowicz, dodając że ks. Jerzy mógł uniknąć prześladowań, ale tego nie zrobił z powodu miłości do Chrystusa.

Wśród prelegentów konferencji "Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki - nowe fakty" byli także: dr Milena Kindziuk, dr Paweł Skibiński (UW), dr Piotr Gontarczyk (IPN) i ks. dr Antoni Poniński, uczestnik wszystkich sesji procesu toruńskiego i jego sprawozdawca w czasopiśmie "Ład Boży".

Konferencję zorganizował Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama