GN 48/2020 Archiwum

Trzymajcie się Dobrej Nowiny

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty środowiska medyczne spotkały się z abp. Henrykiem Hoserem w katedrze praskiej.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią, po której w podziemiach świątyni zostały wręczone medale pamięci diecezji warszawsko-praskiej dla przedstawicieli służby zdrowia działających dla dobra pacjenta i rozwoju medycyny.

Uczestniczyły w nich poczty sztandarowe Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

- Św. Lukasz z zawodu był lekarzem i mimo upływu 2 tys. lat jest dla nas postacią modelową, bo natura człowieka się nie zmienia, a zmienia się jedynie kultura - mówił abp Henryk Hoser podczas Mszy św., którą koncelebrowało 13 kapłanów, w tym ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Biskup zasugerował, by przedstawiciele zawodów medycznych, na wzór swojego patrona, uczestniczyli w samotności drugiego człowieka podczas jego choroby i bólu.

- Ale w całym procesie leczenia nie można pominąć samotności lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy na dyżurze muszą podejmować trudne decyzje. Ważne, by przy tym pamiętali, że nie są wszechmocni – mówił biskup praski.

Trzymajcie się Dobrej Nowiny   Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Za wzór dla medyków, farmaceutów i laborantów abp Henryk Hoser postawił samego Jezusa. Przypomniał, że zawody medyczne, to powołanie.

- Nawet nie w sensie religijnym, a społecznym. To też zawody zaufania i jednocześnie nobilitacja - zauważył arcybiskup warszawsko-praski.

Zwrócił się też bezpośrednio do zgromadzonych w świątyni przedstawicieli środowiska medycznego i studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To wy jesteście posłani do drugiego człowieka. I sami też zachowujcie się jak na człowieka przystało. Nie bądźcie źródłem konfliktu. Gdy wchodzicie do sali operacyjnej lub sali chorych, macie przynosić pokój w czasie wielkiego niepokoju pacjenta. Wzbudzajcie nadzieję. Trzymajcie się Dobrej Nowiny kiedy nastaje kultura śmierci. Propozycja świętości jest dla was imperatywem, który Bóg zleca. Nie jako nakaz, a możliwość.

Po Mszy św. w podziemiach katedry floriańskiej medalami pamięci diecezji warszawsko-praskiej zostało odznaczonych pięć osób, m.in. Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Izby Lekarskiej.

W sobotę 18 października o godz. 17 w kościele ss. wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34 zostanie odprawiona Msza św. , a po niej odmówiony Różaniec i wystawiony Najświętszy Sakrament. W niedzielę również o godz. 17, ale w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu medycy włączą się w obchody 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama