Nowy numer 3/2019 Archiwum

Cyklistów przybywa

1,6 mln wypożyczeń rowerów miejskich i 67 tys. nowych użytkowników. Veturilo rośnie w siłę. A wraz z nim zdrowie warszawiaków.

System Veturilo i miejska infrastruktura rowerowa sukcesywnie się powiększają. Stołeczni rowerzyści mają do swojej dyspozycji już ponad 400 km tras rowerowych i kolejne dwie wypożyczalnie.

- Mamy już ponad 200 wypożyczalni, tym samym Veturilo stało się siódmym systemem rowerów publicznych w Europie. Rowery w tym sezonie były wypożyczane już 1,6 mln razy i przybyło nam 67 tysięcy nowych użytkowników. Stale inwestujemy w infrastrukturę i podnosimy jej standard, łącząc drogi rowerowe w jedną spójną sieć, która liczy już ponad 400 km. Wygospodarowaliśmy też środki na zimowe odśnieżanie 75 km najważniejszych dróg rowerowych - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Nowe stacje Veturilo zostały uruchomione w Wilanowie, na skrzyżowaniach ulic Vogla i Sytej oraz Rzeczypospolitej i Branickiego. Działający od sierpnia 2012 roku system roweru miejskiego ma więc już 202 wypożyczalnie w Warszawie i ponad 3 000 rowerów.

W ciągu dwóch lat długość dostępnych tras rowerowych wzrosła o 100 km. Do dyspozycji rowerzystów jest w tej chwili 331 km dróg rowerowych, 61 km ciągów pieszo-rowerowych i 16 km pasów oraz kontrapasów rowerowych. Ponad połowa istniejącej sieci - 205 km - ma już nawierzchnię asfaltową.

W tym roku uruchomiono również 4 bezpłatne wypożyczalnie rowerów towarowych, którymi można przewieźć do 100 kg ładunku lub nawet czwórkę dzieci. Działają też wypożyczalnie handbike’ów (rowerów dla niepełnosprawnych) oraz rowerów dziecięcych, które można wykorzystać przy organizacji wycieczek szkolnych.

Tylko w tym roku w Warszawie oddano do użytku prawie 40 km dróg, ciągów i pasów rowerowych, a w budowie jest jeszcze kolejnych 25 km. W tym tygodniu rozpocznie się m.in. budowa drogi dla rowerów na ul. Ostrobramskiej. Trasy rowerowe były też najczęściej wybieranym projektem dla budżetu obywatelskiego na 2015 rok. Miasto wyda na nie 4 mln zł z tych środków.

W przyszłym roku pasy rowerowe powstaną m.in. na ul. Książęcej, Zakroczymskiej, Wóycickiego i Wrocławskiej. Zostaną wybudowane odcinki dróg rowerowych na ul. Drewny (do Konstancina-Jeziorny), al. Waszyngtona, Żwirki i Wigury, Jagiellońskiej oraz Powsińskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy