Nowy numer 8/2019 Archiwum

Zobacz oryginał Konstytucji 3 Maja

Przez trzy dni Archiwum Akt Dawnych pokazuje egzemplarz pierwszej w Europie spisanej konstytucji.

W godz. 10-15 w Archiwum Głównym Akt Dawnych przy ul. Długiej 7 w Warszawie prezentowana jest wystawa "Pamięć Polski" przygotowana z okazji inauguracji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Można na niej zobaczyć m.in. oryginał Konstytucji 3 Maja, który m.in. uznawał katolicyzm w Polsce za religię panującą, jednocześnie zapewniając swobodę wyznania.

Ustawa z 3 maja 1791 r. regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Dokument bardzo rzadko pokazywany jest publicznie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL