O. Mrozek: Moralność to nie ciasna foremka

W kościele św. Anny ruszyły Katechezy Warszawskie. Jesienne katechezy będą poświęconych tematowi sumienia. Pierwszą konferencję "Zawrotna kariera sumienia" wygłosił o. Michał Mrozek OP.

Agata Ślusarczyk

|

GOSC.PL

dodane 24.10.2014 12:26
0

Otwierając cykl katechez, słowo wprowadzenia wygłosił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. - W świecie toczy się dyskusja na wiele ważnych tematów, które czasem wymagają zatrzymania, ale zawsze potrzebują światła Ewangelii. Katechezy Warszawskie mają dać takie światło na wszelkie sprawy, które nurtują współczesnego człowieka - powiedział.

Następnie głos zabrał o. Michał Mrozek OP, który przybliżył kwestię roli sumienia na przestrzenie dziejów. Prelegent zwrócił uwagę, że dawniej nie zajmowało ono tyle uwagi, co dziś. - W Nowym Testamencie słowo to nie pada ani razu, pojawia się dopiero w II Liście św. Pawła do Rzymian. Także św. Tomasz z Akwinu w swojej "Sumie Teologicznej" nie poświęca mu osobnego traktatu, jest jedynie wzmianką, gdy omawia intelektualne władze w człowieku. O czym to świadczy ?- zastanawiał się duchowny.

Odpowiedź na to pytanie kaznodzieja wskazał w nauczaniu o. Pinkersa, belgijskiego dominikanina, który śledził przemianę moralności na przestrzeni dziejów. - W pierwszych wiekach chrześcijaństwa moralność była drogą do szczęścia, potem związek ten przestał być oczywisty. Dziś moralność postrzega się jako pożegnanie ze szczęściem - mówił o. M. Mrozek powołując się na belgijskiego duchownego.

O. Mrozek: Moralność to nie ciasna foremka   W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób Agata Ślusarczyk /Foto Gość W rozważaniu nad sumieniem dominikanin przytoczył także przemówienie papieża Benedykta XVI, które wygłosił na uniwersytecie w Ratyzbonie. Ojciec święty zarysował w nim dwie wielkie tradycje mówiące o naturze Boga: woluntarystyczną i intelektualną. Teoria woluntarystyczna mówi o tym, że Bóg jest wszechwładny i nie można Go zamknąć w racjonalność. - Rozważanie to może doprowadzić do tego, że nie będziemy wstanie zrozumieć Bożej woli, będzie dla nas odległa, irracjonalna. Bóg może stać się dla nas kapryśnym i niezrozumiały - mówił o. M. Mrozek.

I dodał: - Sumienie w tej teorii jest identyfikowane z ograniczeniami, to przyjmowanie bożych nakazów bez zrozumienia. Rodzi to pewien bunt w człowieku, moralność okazuje się zbyt ciasna. Człowiek sam chce stanowić prawo - mówił.

Z kolei teoria intelektualna, której propagatorami był np. św. Augustyn, objawia Boga jako "logos”, które działa z miłością dla naszego dobra. - W tej koncepcji wolność bliższa jest mądrości, poszukiwanie tego, co najbardziej owocne. Prawo ma chronić człowieka w drodze ku większemu dobru. Sumienie kontroluje, czy człowiek dobrze się rozwija - tłumaczył.

 

1 / 2
oceń artykuł Pobieranie..