W kościele św. Anny ruszyły Katechezy Warszawskie. Jesienne katechezy będą poświęconych tematowi sumienia. Pierwszą konferencję "Zawrotna kariera sumienia" wygłosił o. Michał Mrozek OP.
Otwierając cykl katechez, słowo wprowadzenia wygłosił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. - W świecie toczy się dyskusja na wiele ważnych tematów, które czasem wymagają zatrzymania, ale zawsze potrzebują światła Ewangelii. Katechezy Warszawskie mają dać takie światło na wszelkie sprawy, które nurtują współczesnego człowieka - powiedział.
Następnie głos zabrał o. Michał Mrozek OP, który przybliżył kwestię roli sumienia na przestrzenie dziejów. Prelegent zwrócił uwagę, że dawniej nie zajmowało ono tyle uwagi, co dziś. - W Nowym Testamencie słowo to nie pada ani razu, pojawia się dopiero w II Liście św. Pawła do Rzymian. Także św. Tomasz z Akwinu w swojej "Sumie Teologicznej" nie poświęca mu osobnego traktatu, jest jedynie wzmianką, gdy omawia intelektualne władze w człowieku. O czym to świadczy ?- zastanawiał się duchowny.
Odpowiedź na to pytanie kaznodzieja wskazał w nauczaniu o. Pinkersa, belgijskiego dominikanina, który śledził przemianę moralności na przestrzeni dziejów. - W pierwszych wiekach chrześcijaństwa moralność była drogą do szczęścia, potem związek ten przestał być oczywisty. Dziś moralność postrzega się jako pożegnanie ze szczęściem - mówił o. M. Mrozek powołując się na belgijskiego duchownego.
W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób Agata Ślusarczyk /Foto Gość W rozważaniu nad sumieniem dominikanin przytoczył także przemówienie papieża Benedykta XVI, które wygłosił na uniwersytecie w Ratyzbonie. Ojciec święty zarysował w nim dwie wielkie tradycje mówiące o naturze Boga: woluntarystyczną i intelektualną. Teoria woluntarystyczna mówi o tym, że Bóg jest wszechwładny i nie można Go zamknąć w racjonalność. - Rozważanie to może doprowadzić do tego, że nie będziemy wstanie zrozumieć Bożej woli, będzie dla nas odległa, irracjonalna. Bóg może stać się dla nas kapryśnym i niezrozumiały - mówił o. M. Mrozek.
I dodał: - Sumienie w tej teorii jest identyfikowane z ograniczeniami, to przyjmowanie bożych nakazów bez zrozumienia. Rodzi to pewien bunt w człowieku, moralność okazuje się zbyt ciasna. Człowiek sam chce stanowić prawo - mówił.
Z kolei teoria intelektualna, której propagatorami był np. św. Augustyn, objawia Boga jako "logos”, które działa z miłością dla naszego dobra. - W tej koncepcji wolność bliższa jest mądrości, poszukiwanie tego, co najbardziej owocne. Prawo ma chronić człowieka w drodze ku większemu dobru. Sumienie kontroluje, czy człowiek dobrze się rozwija - tłumaczył.