Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Gdzie jest ten grób?

Cmentarz Komunalny Północny to trzecia nekropolia, z której dane dostępne są w oficjalnym serwisie mapowym Warszawy. Wyszukiwarka, umieszczona na portalu, ułatwia odnajdywanie grobów bliskich zmarłych.

Wystarczy nazwisko, by wyszukać miejsce pochówku na jednym z trzech cmentarzy warszawskich. W serwisie mapowym, dostępnym pod adresem www.mapa.um.warszawa.pl, w zakładce „Cmentarze” została umieszczona kolejna nekropolia. Do cmentarzy Stare Powązki i Ewangelicko-Augsburskiego dołączył Cmentarz Komunalny Północny. Do niektórych szczegółowych opisów nagrobków dołączone są zdjęcia i odczytane inskrypcje. Wszystkie zawierają datę pogrzebu.

Obecnie w bazie znajduje się już ponad 151 000 grobów oraz dane ponad 276 000 osób na nich pochowanych. Trwa opracowywanie danych dla wojskowego cmentarza powązkowskiego.

Cmentarz Komunalny Północny jest cmentarzem miejskim, zarządzanym przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Zajmuje powierzchnię 143 ha, jest największym cmentarzem w Warszawie i jednym z największych w Europie. Miejsce pod cmentarz wyznaczono w latach 60. XX w. na północnym krańcu miasta i częściowo na terenie miejscowości Wólka Węglowa (stąd potoczna nazwa „Cmentarz na Wólce”). Cmentarz został otwarty w 1973 r. i do chwili obecnej pochowano tu blisko 180 tysięcy zmarłych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama