Nowy numer 3/2019 Archiwum

Wszyscy Święci na cmentarzach

W uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada warszawscy biskupi poprowadzili liturgie w kościołach i procesje na cmentarzach. Na Powązkach był kard. Kazimierz Nycz, na Wólce - bp Józef Górzyński, a na Cmentarzu Wolskim bp Rafał Markowski.

W uroczystość Wszystkich Świętych biskupi warszawscy nawiedzili stołeczne cmentarze. Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim o godz. 12.30 przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. O  13.00 w kościele św. Grzegorza Wielkiego Mszę św. odprawił bp Rafał Markowski. Na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej Mszy św. o godz. 11.30 w kościele św. Ignacego Loyoli przewodniczył bp Józef Górzyński. Po liturgiach warszawscy biskupi poprowadzili procesje po cmentarzach.

Kuria archidiecezjalna warszawska przypomina, że za pobożne odwiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny. Odpust ten można ofiarować jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące. Warunkami uzyskania odpustu zupełnego są: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy), stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej oraz odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo") w intencjach Ojca Świętego (nie w intencji samego papieża, ale objąć te intencje, w których modli się każdego dnia papież).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy