Nowy numer 28/2018 Archiwum

Święci zostawiają nam ślady

Z radością w sercu, pieśnią na ustach, lampionem w ręku i w przebraniu. W V Żoliborskiej Procesji Świętych uczestniczyło blisko 350 osób.

W tym roku procesja wyruszyła z dwóch miejsc: z parafii Zesłania Ducha Świętego na Pisakach i Świętych Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego na Rudzie, by na koniec spotkać się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W obu miejscach wymarsz poprzedziła Msza św. i Różaniec.

W parafii Zesłania Ducha Św. homilię wygłosił diakon Krystian Bondarowski. - Święci zostawiają nam ślady. To są dla nas podpowiedzi i wskazówki w drodze do nieba - mówił. Tym samym nawiązał do myśli przewodniej tegorocznej procesji: "Idziemy ze świętymi i ich śladami do Boga”.

W czasie drogi wierni śpiewali, modlili się i uśmiechali zarażając radością przechodniów. Nieśli ze sobą wizerunki swoich ulubionych świętych, np. św. Jan Pawła II, św. Jana XXII, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a także obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dzieci były przebrane za św. Agnieszkę, św. Weronikę, św. Helenę, św. Antoniego, św. Zofie, św. Filipa Neri czy za Anioła Stróża.

Na przodzie pochodu niesiono relikwie bł. Bronisławy, św. Jana Kantego, św. Stanisława Kostki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Rafała, św. Alberta i bł. Honorata Koźmińskiego. Zostały one postawione na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by po krótkiej modlitwie i odśpiewaniu piosenki Arki Noego "Święty uśmiechnięty” wprowadzić je do kościoła. Uczestnicy pochodu przed Najświętszym Sakramentem odmówili Litanię do Wszystkich Świętych.

- Przywracamy sens uroczystości Wszystkich Świętych. Został on jej odebrany przez lata komunizmu, kiedy to koncentrowano się tylko i wyłącznie na nostalgii, wspominaniu zmarłych i obecności na cmentarzu. Powoli uczymy się świętowania 1 listopada, a procesja 31 października jest doskonałym początkiem - wyjaśnił ks. Zbigniew Sawiak, z Duszpasterstwa Młodzieży "Źródło” parafii św. Stanisława Kostki, organizatora wydarzenia. I jednocześnie zaznacz, że inicjatywa się ciągle rozwija i rozrasta. - Za rok swój udział w procesji zapowiedzieli księża marianie z Marymontu - dodał.

Żoliborska Procesja Świętych to jedna z kilku inicjatyw w Warszawie organizowanych 31 października przez stołeczne parafie i wspólnoty. Nowym Światem do pl. Zamkowego przeszedł pochód HolyWins. Pallotyni ze Skaryszewskiej zachęcali do ubrania się na biało i uczestniczenia w uwielbieniu zakończonym Eucharystią -  "Nocy Wszystkich Świętych”. Parafia Opatrzności Bożej w Wilanowie jak w każdy ostatni piątek miesiąca zorganizowała "Wieczór dla Jezusa” z Msza św., uwielbieniem, pojednaniem i Słowem Bożym. Wcześniej w budynku Instytutu JPII dzieci bawiły się na "Balu ze Świętymi”.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma