Nowy numer 33/2018 Archiwum

Marsze w Święto Niepodległości

Tegoroczny marsz narodowców ominie "Tęczę" i ambasadę rosyjską. W prezydenckim pojedzie samochód marszałka Piłsudskiego.

Tegoroczny Marsz Niepodległości, organizowany przez Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości", odbędzie się pod hasłem: "Armia patriotów". - Chcemy tym hasłem podkreślić przywiązanie Polaków do ojczyzny i pokazać, jaka wielka siła drzemie w patriotyzmie Polaków - wyjaśnił Witold Tumanowicz, organizator pochodu.

Marsz tradycyjnie wystartuje 11 listopada o godz. 15 z ronda Dmowskiego. Jego uczestnicy przejdą alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego na Kamionek; tam oddadzą hołd pod obeliskiem upamiętniającym rocznicę urodzin Romana Dmowskiego, jednego z kreatorów polskiej niepodległości. - Takie zakończenie marszu ma uczcić przypadającą w tym roku 150. rocznicę urodzin Dmowskiego - dodał.

Inny z działaczy stowarzyszenia, Krzysztof Bosak, zapewnił, że Marsz Niepodległości jest inicjatywą patriotyczną, a nie chuligańską. - W tym roku liczymy na to, że omijając niektóre wrażliwe punkty, uda nam się jeszcze bardziej uspokoić sytuację - mówił. Dlatego - podkreślił - marsz ominie takie miejsca jak "Tęcza" przy pl. Zbawiciela czy Ambasada Rosji, gdzie w ubiegłym roku doszło do burd.

Organizatorzy spodziewają się, że w marszu weźmie udział od 50 do 100 tys. osób.

Na ulice Warszawy po raz trzeci wyjdzie także marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej". Rozpocznie się on o 13.15, po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej, o godz. 9, w archikatedrze warszawskiej zostanie doprawiona Msza św. za ojczyznę. Marsz przejdzie tradycyjną trasą, a jego uczestnicy oddadzą hołd ojcom polskiej niepodległości: kard. Wyszyńskiemu (przy kościele ss. wizytek), Wincentemu Witosowi (przy pl. Trzech Krzyży), Stefanowi Roweckiemu "Grotowi" (róg ul. Chopina i al. Ujazdowskich), Ignacemu Janowi Paderewskiemu (park Ujazdowski) i Romanowi Dmowskiemu (u zbiegu al. Szucha i al. Ujazdowskich).

W paradzie udział wezmą wojsko i grupy rekonstrukcyjne. Jedną z atrakcji ma być reprezentacyjny samochód marszałka Józefa Piłsudskiego - cadillac fleetwood special 355D, który trafił do Polski na początku 1935 r. specjalnie z myślą o marszałku.

- Mam nadzieję, że jak zwykle będzie wiele radości, wiele takiego wspólnotowego myślenia i zachowania, że będzie jeszcze piękniej niż było roku temu - mówi Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta RP.

Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 10 zgromadzeń publicznych. Już w poniedziałek 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, odbędą się uroczystości przy Maszcie Wolności, w których udział wezmą m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Obchodom święta będzie towarzyszył XXVI Bieg Niepodległości, który wystartuje o godz. 11.11 na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Stawki. W związku z tym od godz. 6 rano do 15 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach (od ul. Anielewicza do ul. Dzikiej). Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 11-13. Ruch ulicami poprzecznymi zostanie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, zaś w rejonie mety - po dekoracjach i demontażu barierek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma