GN 2/2021 Archiwum

Powstanie Mur Pamięci na Woli

W Izbie Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy będzie eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy i zbrodnie popełnione w latach 1939-1945 na ludności cywilnej. Będzie też Mur Pamięci z nazwiskami zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej zostanie wybudowana Izba Pamięci.

Ratusz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną pawilonu i jego otoczenia.

Autor zwycięskiego projektu otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu realizacyjnego.

- Cmentarz Powstańców Warszawy to specyficzne miejsce, w którym znajdują się prochy dziesiątków tysięcy, w większości anonimowych ofiar powstania i II wojny. Przez wiele lat ta nekropolia była zapomniana i spychana w niepamięć. Teraz przywracamy jej tożsamość stolicy i chcemy stworzyć miejsce w którym będzie można godnie uczcić pamięć i przybliżyć sylwetki uczestników tamtych wydarzeń. Nie zapominamy również o otoczeniu cmentarza i zajmiemy się także parkiem Powstańców Warszawy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

W Izbie Pamięci będzie eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy – zwiedzający będą mogli zapoznać się z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Natomiast na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu zostaną umieszczone imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii. Najbardziej dogodną lokalizacje pawilonu wskażą architekci.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 12 grudnia 2014 r. do godz. 16.00. Wyniki konkursu będą znane na początku maja. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama