Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mobilizacja przed ŚDM

W Warszawie odbyło się drugie spotkanie Szkoły Liderów Wolontariatu Światowych Dni Młodzieży. Wzięło w nim udział 245 osób.

- Jesteście kamieniami, na których wznosi się gmach Kościoła. Dlatego każdy chrześcijanin musi umieć zaprezentować się z najlepszej strony, ponieważ ma ukazywać ludziom samego Chrystusa - powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Sekcji św. Jana Chrzciciela.

- Kościół to nie budynek, do którego przychodzimy na Mszę św. czy modlitwę, ale wspólnota wierzących w Chrystusa. Dlatego każdy chrześcijanin buduje Kościół poprzez swoją osobistą postawę i świadectwo. W zależności, jaką wierzący mają moralność, wiarę i charakter, taka będzie jakość tego kamienia - podkreślił ks. prof. K. Pawlina.

Duchowny zachęcił, żeby w podobny sposób patrzyli też na ŚDM, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie i potraktowali to wydarzenie jako szansę na budowanie w Polsce Kościoła młodych. - Budujcie w swoich miejscowościach, w swoich szkołach i na uniwersytetach środowisko, w którym wasi rówieśnicy nie będą się musieli wstydzić wyznawanych wartości. Bądźcie czytelnymi znakami Chrystusa! - apelował ks. prof. K. Pawlina.

Później do młodych wolontariuszy konferencję powiedziała dr Agnieszka Kozak, psycholog, trener interpersonalny. Opowiadała, jak skutecznie pełnić funkcję lidera. Przestrzegła przed fałszywą pokorą prowadzącą do zaniżania poczucia własnej wartości, nie mającą nic wspólnego z chrześcijańskim stanięciem w prawdzie. Zaznaczyła, że w wielu wspólnotach panuje przekonanie, że katolik powinien być „bierny, mierny ale wierny” a już na pewno nie powinien mówić o sobie dobrze i odnieść życiowego sukcesu.

- Kościół ma dziś zły PR w mediach, niestety przy cichym współudziale samych katolików. Dzieje się tak, ponieważ my często postanawiamy milczeć, nie wychylać się. Bo łatwiej mówić o Bogu na spotkaniu wspólnoty niż w pracy albo w szkole. Tam, gdzie nie narażamy się na krytykę otoczenia - mówiła dr Kozak. 

Szkoła Liderów Wolontariatu archidiecezji warszawskiej to cykl spotkań organizowanych przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, który ma pomóc młodym ludziom przygotować się do ŚDM, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Zajęcia obejmują tematyką nie tylko zakres pracy wolontariusza, ale również szereg zagadnień przydatnych w organizacji różnych parafialnych inicjatyw. Spotkania odbywają się co miesiąc na Papieskim Wydziale Teologicznym - Sekcji św. Jana Chrzciciela przy ul. Dewajtis. Potrwają do czerwca 2015 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama