Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dziecko sercem rodziny

Po raz 21. w parafiach na terenie całej Polski będzie można kupić świece, z których dochód przekazywany jest na pomoc potrzebującym dzieciom. Tegoroczna akcja przebiegać będzie pod hasłem "Dziecko sercem rodziny".

Hasłem tegorocznej akcji jest "Dziecko sercem rodziny”. Jego znaczenie wyjaśnił podczas konferencji prasowej o. Hubert Matusiewicz z Caritas Polska. - Dziecko jest swoistym centrum rodziny. Otrzymuje od niej to wszystko, co w życiu dorosłym później rozwija, samo wnosząc do rodziny szczerość i uśmiech - mówił.

Podkreślił, że wybierając to hasło, przedstawicie różnych Kościołów chrześcijańskich, które od 15 lat angażują się w Wigilijne Dzieło, szukały tego, co je łączy w wymiarze ekumenicznym. - To, co nas łączy, to przede wszystkim wymiar biblijny - serce symbolizuje całe wnętrze człowieka, przez ten symbol chcemy pokazać, że pomagając dzieciom, pomagamy całym rodzinom - mówił o. H. Matusiewicz.

Wigilijne Dzieło współprowadzą także: Diakonia Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Autokefalicznego. - W tym roku pochylamy się na dzieckiem, ale w łączności z całą rodziną. Chcemy poprzez pomoc dziecku pomóc całym rodzinom. Uzdrowić je, bo takie inicjatywy jak świetlice środowiskowe to tylko tymczasowe wsparcie - wyjaśnił ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła Prawosławnego.

Łącznie zostanie rozprowadzonych blisko 3 mln świec. Dochód ze sprzedaży posłuży m.in. na wsparcie świetlic środowiskowych, szkoły dla osób z niepełnosprawnością, bezpośrednią pomoc rodzinom borykającym się z problemami finansowymi, dzieciom z rodzin niepełnych, niepełnosprawnym czy tzw. eurosierotom, których rodzice wyjechali za granicę za chlebem.

- Między innymi dzięki pieniądzom pozyskanym z rozprowadzania świec w ubiegłym roku ok. 30 tys. dzieci wyjechało na wakacje, a ok. 40 tys. otrzymało szkolne wyprawki - mówił Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

10 gr z każdej świecy zostanie także przeznaczone na pomoc dzieciom uchodźców z Syrii i Iraku.

Podobnie jak w latach ubiegłych za pomocą świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przenoszone będzie w Polsce światło z Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem. W naszym kraju po raz 24. światłem opiekować się będą członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, a tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem "Pokój jest w nas”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainauguruje koncert ekumeniczno-charytatywny, który odbędzie się 29 listopada o godz. 15 w kościele ewangelicko-augsburskim przy pl. Małachowskiego 1.

Akcję można wesprzeć, kupując świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Caritas z dopiskiem Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama