Nowy numer 25/2018 Archiwum

Warszawa Siemaszki

Tak widział Warszawę wybitny fotograf Zbigniew Siemaszko, którego archiwum trafiło kilka lat temu do zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Pięknych, lśniących nowością budynków nie szpecą reklamy. Mieszkańcy stolicy w odświętnych strojach, dzieci bawiące się na osiedlowych podwórkach. Wszędzie czysto, słonecznie, porządnie... Tak widział Warszawę wybitny fotograf Zbigniew Siemaszko, którego archiwum trafiło kilka lat temu do zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. 

Spośród 6 tys. zdjęć przechowywanych przez NAC autor koncepcji albumu "Warszawa Siemaszki" Bartłomiej Kuczyński wybrał około 200, które pokazują przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumy odgruzowujących w czynie społecznym pl. Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej ściany wschodniej. Znajdziemy tu zdjęcia z pl. Zamkowym jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii przy ul. Nowogrodzkiej, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności czy Rotunda w trakcie budowy.

Spotkanie promocyjne książki   Spotkanie promocyjne książki Tomasz Gołąb /Foto Gość Zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla. Możemy śledzić też czas wypoczynku przy basenach Legii i na nadwiślańskich plażach. Podejrzymy dzieci grające w zośkę na osiedlovvym podwórku.

Książkę podzielono na tematyczne działy: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z nich został poprzedzony przyjaznym wstępem wprowadzającym w realia PRL. Autorką tekstów jest Katarzyna Kalisz,która wykonała m.in. naukowe opracowanie wszystkich fotografii Siemaszki przechowywanych w NAC, ekspert w dziedzinie fotografii archiwalnej.

Książka dostępna będzie od 15 grudnia 2014 r., bezpłatnie po wysłaniu maila na adres: warszawa.siemaszki@nac.gov.pl. Album będzie do odebrania w siedzibie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Można go będzie również pobrać bezpłatnie, w formie e-booka, na stronie www.nac.gov.pl/warszawa.siemaszki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma