Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zamach w czasie Pasterki?

W 2003 r. cztery polskie katedry miały być zagrożone zamachem terrorystycznym - donosi TVP Info.

We wtorek w rozmowie z TVP Info były wiceszef ABW gen. Paweł Pruszyński ujawnił, że w 2003 r. służby zapobiegły atakowi terrorystycznemu na polskich obywateli.

- To było w latach 2003-04, podczas Pasterki miał być dokonany atak terrorystyczny w czterech świątyniach - powiedział, nie zdradzając jednak ani miast, ani miejsc ataku. W Warszawie są dwie katedry: św. Jana Chrzciciela na Starówce oraz św. Floriana na Pradze.

Według gen. P. Pruszyńskiego, w wyniku ataku ze strony ugrupowań islamskich w katedrach w dużych miastach w Polsce mogło zginąć kilka albo kilkanaście tysięcy osób. Terroryści mieli mieć przygotowane praktycznie wszystko do ataku, ale Agencja dzięki pracy operacyjnej miała przewagę - wiedzieliśmy kto, kiedy, przy pomocy jakich środków przeprowadzi atak - powiedział były wiceszef ABW.

- Nie ma co wywoływać paniki o zagrożeniu terrorystycznym, ludzie nie powinni się tego obawiać. Nie jesteśmy na pierwszej linii takiego zagrożenia - uspokaja szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, który w porannej rozmowie w TVP Info odniósł się do informacji przekazanych przez gen. Pawła Pruszyńskiego. W jego ocenie, jeśli o zdarzeniach sprzed 11 lat mówi były wiceszef agencji, to "chyba wie, co mówi". Jednak - wskazał S. Koziej - Pruszyński niepotrzebnie tak szczegółowo publicznie informuje o tej sprawie. - Oczywiście jest problem, czy to były plany, na ile to było zorganizowane i tak dalej. Można byłoby o tym rozmawiać, tylko nie jest to najlepsza pora, (...) aby rozmawiać akurat przed świętami - powiedział szef BBN.

Rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński potwierdził w rozmowie z PAP, że w 2003 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z zagranicznymi służbami prowadziła działania operacyjne w związku z ryzykiem wystąpienia ataku terrorystycznego. - Z uwagi na niejawny charakter podjętych wówczas czynności nie komentujemy sprawy - zaznaczył M. Karczyński. Zapewnił, że sytuacja sprzed 11 lat "w żaden sposób nie skutkuje obecnie zagrożeniami dla bezpieczeństwa państwa".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • chordad
  17.12.2014 12:50
  jakiś taki mało aktualny ten news...

  jaki jest cel podawania takich informacji własnie teraz?

  żeby ludzie nie doczytali, przestraszyli się
  i nie poszli _w_tym_roku_ na Pasterkę???

  o to chodzi, czy o coś innego???
  doceń 7
 • Asia71
  17.12.2014 14:43
  Wczoraj przeczytałam w Piśmie Świętym taki oto fragment:" Jezus powiada: „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. (...) A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” " (Łk 21, 25-26. 28).
  Nie dajmy się przestraszyć tym, którzy chcieliby, aby w Polsce kościoły świeciły pustkami. Nie dajmy im takiej satysfakcji. W Panu cała nasza ufność i nadzieja.
  Życzę wspaniałych i jedynych w swoim rodzaju przeżyć duchowych podczas Mszy św. w tę jakże piękną noc Bożego Narodzenia - pasterki.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma