Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Życzmy sobie miłości

- Trzeba sobie w tym roku szczególnie życzyć miłości społecznej. W naszym kraju nie ma jej nadmiaru. Raczej duży niedobór - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego dla instytucji wspierających Święto Dziękczynienia i budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

- Zostało nam około półtora roku do możliwych odwiedzin w Warszawie papieża Franciszka - mówił do przedstawicieli instytucji wspierających budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie kard. Kazimierz Nycz. - Jesteście wysokiej rangi reprezentantami środowisk, dzięki którym ta budowa jest możliwa. W tym roku, który się powoli kończy, udało nam się przeżyć nie tylko wielkie duchowe wydarzenia, jak kolejne Święto Dziękczynienia, ale także posunąć tę budowę: zamknąć ją oknami i obłożyć kamieniem. Właśnie otrzymałem również wiadomość o tym, że także kontynuacja budowy muzeum będzie możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury - mówił kard. Kazimierz Nycz, zwracając się do przedstawicieli policji, straży miejskiej, instytucji miasta Warszawy i mediów. - Życzę, by te święta były pełne miłości. To nie jest wyświechtane życzenie, bo ono przynależy do tych świąt. To, co stało się w Betlejem, stało się z miłości Boga do człowieka. Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego dał, by tę miłość do końca objawić na krzyżu. Ta miłość Boga do człowieka, czyli jej wertykalny wymiar, zobowiązuje człowieka do miłości horyzontalnej - ludzi między sobą. Nieprzypadkowo te dwa wymiary tworzą znak krzyża, bo krzyż jest źródłem miłości i uczy nas, że miłość wcale nie jest rzeczą łatwą. Jest byciem człowieka dla innych, stąd wymaga poświęcenia, trudu, a niekiedy stanięcia przy stole wigilijnym z kimś, wobec kogo nazbierało się sporo rzeczy w ciągu roku, by powiedzieć "przepraszam" i przyjąć przeprosiny. Życzę, żebyście nie mieli takich sytuacji, a jeśli - to pamiętajcie, że Jezus wówczas pomaga. Trzeba sobie w tym roku szczególnie życzyć także tej miłości społecznej. W naszym kraju nie ma jej nadmiaru. Raczej duży niedobór - mówił metropolita warszawski.

Podczas spotkania opłatkowego prezes zarządu COB Piotr Gaweł przedstawił szczegółowy raport z wykonanych w tym roku prac przy budowie Świątyni w Wilanowie. Dzięki wsparciu 70 tys. darczyńców udało się w tym roku niemal ukończyć prace nad granitową elewacją budowli, wykonać wiele prac ziemnych na planowanym placu przed świątynią, zbudować granitowe schody i wykonać elewację poziomą Muzeum z 3 tys. metrów kwadratowych blachy miedzianej. W przyszłym roku rozpoczną się prace nad akustyką wnętrza kopuły oraz ogrzewaniem i posadzką we wnętrzu świątyni.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma