GN 28/2018 Archiwum

16 mln na Muzeum przy Świątyni

Sejm przegłosował utworzenie rezerwy celowej w wysokości 16 mln zł z budżetu kultury na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie.

16 mln zł z budżetu kultury trafi na rezerwę celową związaną m.in. z Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej - zakłada poprawka do budżetu na 2015 rok przyjęta w środę wieczorem przez Sejm. Za przyjęciem poprawki zgłoszonej jednocześnie przez Izabelę Mrzygłocką (PO) i Jana Burego (PSL) głosowało 374 posłów, 59 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Wcześniej zmianę taką pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zgodnie z poprawką, budżet na wydatki majątkowe w części przeznaczonej na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zostanie zmniejszony o 16 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej". Zaznaczono, że chodzi o wydatki majątkowe.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obecnie intensywnie pracuje nad przygotowaniem ekspozycji głównej. 2014 rok to też kolejny okres intensywnego pozyskiwania eksponatów, m.in. od episkopatów i sanktuariów maryjnych na całym świecie. W tym roku zbiory muzeum wzbogaciły się o blisko 3500 przedmiotów związanych z postaciami Patronów Muzeum, a także bogatą dokumentację w postaci cyfrowej, przekazywaną placówce m.in. przez episkopaty i sanktuaria maryjne odwiedzane przez Jana Pawła II na całym świecie.

Misją Muzeum jest historyczna, kulturalna i patriotyczna edukacja odbiorców zabranych w niezwykłą podróż przez najważniejsze wydarzenia współczesnej historii Polski ukazywane w perspektywie życia i posługi dwóch wielkich Polaków. Jan Paweł II i Stefan Kardynał Wyszyński są kluczowymi postaciami dla zrozumienia dziejów Kościoła i Polski w XX stuleciu. Muzeum będzie też pierwszą tego rodzaju ekspozycją poświęconą Prymasowi Wyszyńskiemu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • kim
  18.12.2014 11:24
  Granica obłędu przekroczona - nie po raz pierwszy...

  Jesteśmy bardzo bogaci i nie ma u nas innych potrzeb.
  Gorąco apeluję: kiedy odbędzie się następny protest rodziców dzieci niepełnosprawnych - gazety katolickie niech nie zabierają głosu i niech nie ośmielają się pisać jaki to nieczuły na ludzką krzywdę jest rząd PO.

  16 milionów na muzeum! Nie ogarniam tego.
 • Silvio
  18.12.2014 12:35
  Mam 51 lat,orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,od 3 lat co najmniej 2 miesiące spędzam w szpitalu i muszę utrzymać się za 529 złotych m-cznie.Takich jak ja jest w tym kraju dziesiątki tysięcy,a państwo ma to gdzieś i lekką reką wykłada 16 mln zł.na jakieś muzeum.To wprost niewiarygodne ! Skoro Polska jest tak bogatym krajem,to może ktoś pomyśli o takich,jak ja ?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma