Nowy numer 08/2020 Archiwum

Kiedy urodził się Jezus?

Boże Narodzenie świętujemy 25 grudnia i nie jest to data przypadkowa.

Nie wiadomo dokładnie w jakim miesiącu czy dniu Jezus przyszedł na świat. Zresztą w pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie zaprzątano sobie tym głowy.

Najstarszą i najważniejsza uroczystością w roku była Wielkanoc, upamiętniająca śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

Dopiero po roku 325, po pierwszym soborze powszechnym, kiedy w Kościele tworzył się kalendarz roku liturgicznego, zaczęto zastanawiać się nad wyznaczeniem w nim daty narodzenia Mesjasza. Początkowo funkcjonowały dwie daty.

- Święto to powstało ok. 328 r. w Betlejem i miało związek z bazyliką, którą wybudowano nad grotą, wskazywana jako miejsce narodzin Jezusa. Przy czym w Palestynie obchodzono je jako Epifania 6 stycznia - mówi ks. prof. Józef Naumowicz, autor  książki "Prawdziwe początki Bożego Narodzenia", która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którą zaprezentowano w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie.

 Wiadomo, że już w 336 r. obchodzono je w Rzymie, właśnie 25 grudnia. To oczywiście data symboliczna.

 - W Biblii nie znajdziemy informacji, która dałaby podstawę ustalenia właśnie takiej dat - wyjaśnia prof. Ewa Wipszycka, historyk starożytności. - Dlatego Boże Narodzenia należy obchodzić jako fakt, a nie identyfikować z konkretnym dniem.

W swojej książce ks. prof. Naumowicz rozprawia się z mitem, mówiącym o tym, jakoby święto to miało zastąpić pogańskie obchody związane z kultem słońca. Autor dowodzi, że obchodzone w tym czasie pogańskie święta wcale nie były najważniejsze i nie było potrzeby ich "neutralizowania" w młodej wspólnocie chrześcijańskiej. Nie to więc zdecydowało o wyborze grudniowego terminu. Datę Bożego Narodzenia ustalono, podobnie, jak Wielkanocy, biorąc pod uwagę naturalny cykl astronomiczny. Wyznaczono ją na moment przesilenia zimowego, symbolicznego zwycięstwa światła nad ciemnościami. Pasowała ona do biblijnych opisów narodzenia Mesjasza: przyjścia na świat  Jasności, rozświetlającej mroki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • odrzucony
  19.12.2014 19:07
  odrzucony
  Królewiątko Jezus w łonie Dziewicy NMP poczęło się w dniu 25.03.0000r, tj. dokładnie 5.199 lat po stworzeniu Adama z raju, który stworzony został w dniu 25.03.5200r pne.
  Pan Jezus narodził się 25.12.0000r.
  W 8 dniu został obrzezany, tj. w dniu 01.01.0001r.
  Chrzest Pana Jezusa w Jordanie był w dniu: 21.05.0030r.
  W dniu 25.03.0033r w Wielki Piątek, Pan Jezus został ukrzyżowany.

  Jan Chrzciciel narodził się w dniu 24.06.0000r.
  Umarł męczeńsko przez ścięcie głowy w dniu 29.08.0030r, po 30 latach i 66 dniach życia.
  doceń 1
 • odrzucony
  20.12.2014 11:35
  odrzucony
  Celowo napisałem, że Królewiątko Jezus narodziło się na ziemi w roku zerowym: 25.12.0000r, a nie, co jest tym samym dniem 25.12.0001r p.n.e., aby podkreślić, że Bóg Syn narodził się po to, aby ludzie Bogu Ojcu mogli zacząć spłacać w Bogu swoje długi, które mają im wyjść na zero, co po zbawieniu duszy otworzy im Bramę do Nieba.
  U Boga wszystko musi wyjść na zero, tzn. ile nagrzeszyłeś, tyle musisz odpokutować tu na ziemi, albo w czyśćcu.
  Królewiątko Maryja przez Niepokalane poczęcie w łonie św. Anny poczęło się w dniu 08.12.0017r p.n.e., a narodziło w dniu: 08.09.16r p.n.e.
  Dokładnie, gdy NMP ukończyła 3 lata życia, rodzice Joachim i Anna w dniu 08.09.13r p.n.e. oddali córkę do zakonu w Świątyni Jerozolimskiej.
  W ten sposób Pan Bóg pokazał, że wszystkim dzieciom kończącym 3 lata życia, otwiera dusze do wejścia w nie demona, po każdym popełnionym przez nie grzechu, bo umysł tych dzieci jest już zdolny do odróżnienia dobra od zła, przez wpisane do duszy sumienie (10 przykazań Bożych).
  W dniu ukończenia 14 lat NMP opuściła świątynię Jerozolimską biorąc ślub z wybranym przez Boga, 33 letnim św. Józefem w dniu 08.09.0002r p.n.e.
  Oboje przedłużyli sobie złożone wcześniej Bogu śluby czystości.
  Józef urodzony 24.03.0035r p.n.e. w wieku ukończenia 12 lat złożył Bogu ten ślub.
  O świcie w dniu 25.03.0001r p.n.e. w łonie NMP poczęło się Królewiątko Jezus, które narodziło się w dniu 25.12.0001r p.n.e. w grocie dla zwierząt poza murami miasta Betlejem.
  W wigilię nie przyjęto św. Rodziny do Betlejem.
  Św. Józef w dniu wigilii obszedł 50 miejsc w Betlejem prosząc o miejsce do zamieszkania, jednak zatwardziałość tych ludzi była tak wielka, że nikt ich nie przyjął.
  Nie znalazł się tam ani jeden kapłan, świecki czy samarytanin, który by ich przyjął i nakarmił, bo byli ubodzy.
  Można powiedzieć, że mieszkańcy Betlejem wyrzucając Matkę Bożą w stanie błogosławionym, wydali Królewiątko Jezus na śmierć w takich warunkach porodu.
  Za to popełnione zło, na mieszkańców Betlejem i Jerozolimę spadło przekleństwo.
  W dniu 05.03.0001r, tj. w 70 dniu (pełnia) od narodzin P. Jezusa, Herod wydał rozkaz zabicia w Betlejem i okolicy wszystkich chłopców do 2 lat (za odrzucenie P. Jezusa i NMP).
  Podobnie po 70 latach od narodzin P. Jezusa w dniu 16.10.0070r Jerozolima została zburzona.
  Była to dopuszczona kara Boża za oddanie na śmierć duchowej Jerozolimy w Panu Jezusie, symbolu zbawionej duszy i Ciała.
  Po oczyszczeniu duszy do końca na drodze krzyżowej P. Jezusa zbawia się duszę symbolu Jeruzalem, a po oczyszczeniu zmarłego ciała do 7 pokoleń z rodu ojca i matki na drugiej białej drodze, zbawia się Ciało symbolu duchowej Jerozolimy.
  Dzień zburzenia Jerozolimy, stolicy Izraela był zapowiedzią Watykanu i ostatniego papieża Jana Pawła II, wybranego w dniu 16.10.1978r, po którym wdarli się do kościoła masońscy biskupi z dwoma Bestiami wg Ap 13: antypapieżem Benedyktem XVI i antychrystem Franciszkiem, którzy zniszczą ten kościół, ze zmartw. (8) kościoła polskokatolickiego po zmartw. „Zielonych wysp” oraz odrodzonego Kościoła P. Jezusa i NMP.
  NMP umarła śmiercią męczeńską zabita dopuszczonymi demonami w dniu 13.08.0055r
  W trzecim dniu, tak jak Syn zmartw. w dniu 15.08.0055r, po czym w tym dniu Wniebowstąpiła.
  To, co napisałem zgodne jest z książką mistyczną p.t. „Miasto mistyczne”.
  doceń 1
 • zielony01
  22.12.2014 18:01
  "Boże Narodzenie ma też związek ze świętem Niezwyciężonego Słońca obchodzonym 25 grudnia w Rzymie, właśnie po przesileniu zimowym, kiedy dni zaczynają się wydłużać, pojawia się więcej światła.

  "Chrześcijaństwo nałożyło na to święto swoją teologię Chrystusa, który jest światłością świata, światłością oświecającą wszystkie narody, ale nie cel walki z pogańskim świętem był decydujący. Chodziło o podkreślenie znaczenia Chrystusa" - zaznaczył ks. Wysocki."

  Chyba Ci dwaj księża muszą się spotkać i ustalić jakąś wspólna wersję :))

  P.S. Proszę nie zapomnieć o cenzurze :))
  Życzę Wesołych Świąt
  Pozdrawiam
  Wasz "kochany" zielony
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama