Nowy numer 49/2020 Archiwum

Orszak dla każdego

Fundacja Orszak Trzech Króli wydała oświadczenie w sprawie udziału H. Gronkiewicz-Waltz w orszaku 6 stycznia. "Chrześcijaństwo jest dla każdego" - czytamy.

Fundacja Orszak Trzech Króli wydała oświadczenie w sprawie patronowania wydarzeniu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przypomina w nim, że warszawski Orszak od 2009 r. prowadzi kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski jest także jedyną osobą, która przemawia podczas Orszaku, rozpoczynając go i kończąc modlitwą. 

Maciej Marchewicz, prezes zarządu przypomina, że od początku także do udziału w orszakach byli zapraszani lokalni włodarze miast, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz ograniczała się jedynie do przyjęcia patronatu. Według rzecznika ratusza H. Gronkiewicz-Waltz 6 stycznia zamierza jednak wziąć po raz pierwszy udział w orszaku osobiście. Nie spodobało się to niektórym uczestnikom orszaku.

"Od siedmiu lat konsekwentnie podkreślamy, że do udziału w Orszaku bez żadnych warunków wstępnych są zaproszeni wszyscy zarówno wierzący jak i niewierzący gotowi złożyć pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi. Mówimy, że święto Epifanii to dobra okazja aby być jak Trzej Mędrcy: ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno. Taką perspektywę od swego zarania ma chrześcijaństwo dla każdego. Naszym zdaniem jest to jeden z fundamentów sukcesu Orszaku, który w dzisiejszej podzielonej Polsce jest największym wspólnotowym wydarzeniem o tak wyraźnej chrześcijańskiej treści" - czytamy w oświadczeniu.

Maciej Marchewicz zauważa też, że dzięki takiej formule w ubiegłym roku w orszakach w całym kraju szło ponad 700 tys. osób. "W tym roku spodziewamy się, że na ulicach ponad 330 miast i miejscowości radość z Narodzin Jezusa Chrystusa będzie świętowało co najmniej milion polskich obywateli" - uważa prezes zarządu Fundacji Orszak Trzech Króli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama