Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dzieci czekają na opiekunów

Miasto tworzy kolejne punkty opieki nad małymi dziećmi i szuka personelu.

Warszawa rozwija program dziennej opieki nad dziećmi do lat 3, który ma uzupełniać ofertę żłobków - w stolicy ciągle niedostateczną.

Punkty powstają z inicjatywy rodziców. Miasto daje lokal i wyposażenie oraz zatrudnia wykwalifikowanego opiekuna dziennego. Opiekun jednak ściśle współpracuje z rodzicami. 

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci nigdy nie może być z nimi sam, dlatego rodzice w formie wolontariatu wspierają jego pracę. Rodzice po równo dzielą się godzinami wolontariatu, a wspólna praca i spędzanie czasu powoduje, że stają się oni grupą zaprzyjaźnionych osób, które dla dobra dzieci współtworzą punkt Dziennego Opiekuna.

W stolicy działa już 17 punktów dziennego opiekuna w 8 dzielnicach (Praga-Południe, Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów, Bemowo, Ochota, Targówek) dla 85 maluszków.

Miasto chce rozwijać tę formę opieki, dlatego też pozyskuje nowe lokale na ten cel. Pod koniec grudnia 2014 r. prezydent m.st. Warszawy ogłosiła konkurs na dziennych opiekunów. Termin składania ofert mija 14 stycznia 2015 roku. Zainteresowane osoby skontaktować się z pracownikami Wydziału Pomocy Dziecku i Rodzinie (tel. 443 14 93, 443 14 70).

- Wiemy, że dostępność opieki nad dzieckiem jest jednym z ważniejszych czynników umożliwiających rodzicom powrót na rynek pracy – mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent Warszawy. - Dlatego też we współpracy z burmistrzami dzielnic ratusz podjął plan działania, który w kolejnych latach obejmie m.in. adaptacje, modernizacje lokali miejskich, budowę nowych żłobków, zlecanie organizacji opieki podmiotom niepublicznym oraz rozwój formy dziennego opiekuna.

Teraz w stolicy działają 52 publiczne żłobki, oferujące prawie 6000 miejsc. Dodatkowo ratusz finansuje 259 miejsc w 11 żłobkach niepublicznych. W latach 2014-2016 przeznaczy na ten cel około 7 mln zł. Do 2018 r. planuje zwiększenie do 8500 liczby miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma