Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dla chorych i bezdomnych

Warszawska Caritas podsumowała ubiegły rok.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej podsumowała ubiegłoroczną działalność. Ośrodek Działalności Leczniczej przy Krakowskim Przedmieściu 62 przyjął pod opiekę 203 pacjentów (do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego) oraz 245 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową (do Hospicjum Stacjonarnego). 587 pacjentów cierpiących na chorobą nowotworową, którzy mogli przebywać pod opieką najbliższych w swoich domach objętych było pomocą Hospicjum Domowym. Lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i fizjoterapeuci dojeżdżali do pacjentów zamieszkałych w Warszawie oraz w powiatach: grodziskim, grójeckim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawsko-zachodnim. W ramach działalności Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej Domowej pomocą objęto 178 pacjentów w ich domach.Opieka miała charakter ciągły, wielomiesięczny.

W 2014 r. w placówkach warszawskiej Caritas leczyło się1213 pacjentów ciężko i nieuleczalnie chorych, którym wypożyczono bezpłatnie specjalistyczne łóżka, koncentratory tlenu, ssaki i inny sprzęt rehabilitacyjny. 189 pacjentów oczekuje w kolejce na przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego i Hospicjum Stacjonarnego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Caritas pomagała też bezdomnym. W schroniskach przy ul. Żytniej 1A i Wolskiej 172 w Warszawie przyjęto 629 osób. Jadłodajnia przy ul. Żytniej 1A wydała ponad 15 000 ciepłych posiłków dla osób z miasta, nie mieszkających w schroniskach. W łaźni 7538 razy umożliwiono kąpiel, wydano środki czystości, czystą bieliznę i odzież. Z magazynu odzieży 28 000 razy wydano odzież i obuwie. Udzielono 2820 konsultacji psychologicznych. W schronisku przy ul. Wolskiej 172 wykonano nieodpłatnie blisko 9 000 zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. W ramach intensywnego programu wychodzenia z bezdomności 32 osobom bezdomnym udzielono skutecznej pomocy w otrzymaniu mieszkania i podjęciu życia na własny rachunek.

W minionym roku warszawska Caritas wsparła 2170 dzieci i i rodzin. 240 dzieci korzystało z zajęć pozaszkolnych w caritasowych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) w Warszawie. Wsparciem pedagogiczno-psychologicznym objęto także ich rodziców. Na koloniach letnich w 6 ośrodkach w Polsce wypoczywało 1130 dzieci oraz 180 dzieci na zimowisku w Murzasichlu. W Programie Skrzydła 120 dzieci skorzystało z pomocy stypendialnej na zakupy zabezpieczające ich codzienne potrzeby, pomoce szkolne lub opłaty za zajęcia dodatkowe. Pół tysiąca dzieci na przełomie sierpnia i września otrzymało komplety podręczników i wyposażenie w artykuły szkolne.
905 osób otrzymało indywidualną pomoc w postaci zakupu leków, protez, dofinansowania wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, dofinansowania leczenia specjalistycznego bądź zaspokojenia innych bieżących potrzeb.

Za pośrednictwem Parafialnych Zespołów Caritas przekazano w ciągu trzech miesięcy 2014 roku z programu PEAD, EMBARGO oraz zbiórek
przedświątecznych ponad 200 ton żywności osobom najbardziej potrzebującym.

Na terenie archidiecezji warszawskiej działa 140 Parafialnych Zespołów Caritas oraz 31 Szkolnych Kół zrzeszających blisko 1500 wolontariuszy.
Jak podkreśla Caritas powyższa pomoc została zrealizowana dzięki dobrej współpracy i współfinansowaniu zadań i projektów przez urzędy administracji państwowej i samorządowej oraz dzięki hojności darczyńców indywidualnych, firm, instytucji, osób fizycznych odprowadzających 1% podatku a także dzięki naszej działalności gospodarczej.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma