Nowy numer 39/2022 Archiwum

Dmuchaj na to, co dobre

W Niedzielę Chrztu Pańskiego abp Hoser spotkał się z członkami Ruchu Światło-Życie.

W przypadający w Niedzielę Chrztu Pańskiego Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło–Życie biskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.W homilii abp Hoser przypomniał o godności wynikającej z sakramentu chrztu i zadaniach z niego wypływających. Podkreślił, że istotą chrześcijańskiego powołania jest podążanie za Chrystusem, stając się do Niego podobnymi przez nasz sposób myślenia i działania. – Jezus nie gasi knotka o nikłym płomyku i nie łamie nadłamanej trzciny, ale ją wzmacnia – taka jest również i nasza misja jako chrześcijan. Mamy tak patrzeć na innych ludzi, żeby dostrzegać ich nadłamanie czy osłabienie, oraz rozdmuchiwać jak iskrę w ognisku to, co jest w nich dobrego. W każdym bowiem człowieku jest iskra dobroci, która tli się gdzieś pod grubą skorupą popiołu, który powstał w wyniku spalenia tego, co było dobre – powiedział abp Hoser.

Zwrócił także uwagę, że na konsekracji chrzcielnej opiera się całe apostolstwo ludzi świeckich i ich udział w ewangelizacji. W sakramencie chrztu świętego zostaliśmy namaszczeni Duchem Świętym, staliśmy się przez to "duchową świątynią" oraz synami i córkami Boga – przypomniał arcybiskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że przyjmując Ducha Świętego, ochrzczeni są powołani do niesienia Jego światła całemu światu. „Kościół nie może działać tylko siłami księży i osób konsekrowanych, ale musi działać przede wszystkim poprzez wiernych świeckich" – zaznaczył abp Hoser. Dodał przy tym, że poprzez wpisanie w Kościół jesteśmy również wpisani w potrójną misję Jezusa Chrystusa – misję prorocką, kapłańską i królewską.

– Misja prorocka polegała na głoszenia Bożej Prawdy i Bożego Słowa, które stwarza ten świat i przetwarza go, aby stawał się miejscem Królestwa Bożego. Naszym zatem zadaniem jest patrzenie na różnego rodzaju wydarzenia dokonujące się w naszych środowiskach, w społeczeństwie, w rodzinach oraz w nas samych i ocenianie ich w perspektywie Bożego Słowa – tłumaczył.

Misja kapłańska Jezusa Chrystusa ma na celu uświęcanie świata. – Rodzice są pierwszymi kapłanami swoich dzieci. Do nich należy nie tylko mówienie dziecku o Bogu, ale także nauczenie modlitwy tak, aby dziecko mogło wejść w żywą relację z Chrystusem – zwrócił uwagę arcybiskup warszawsko-praski.

Nawiązując natomiast do misji królewskiej Chrystusa, abp Hoser przypomniał, że zadaniem chrześcijan jest wzięcie odpowiedzialności za ten świat, także za drugiego człowieka. – Jak uczy nas papież Franciszek, „nie można kochać Boga, nie kochając jednocześnie Kościoła”. Kościół bowiem został powołany do istnienia przez Jezusa Chrystusa. Jest Jego Mistycznym Ciałem, którego my jesteśmy jedynie członkami – przypomniał abp Hoser.

Na zakończenie ordynariusz warszawsko-praski zachęcił członków Ruchu Światło–Życie do czynnego włączenia się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży oraz polecił ich modlitwie zbliżający się Synod poświęcony rodzinie. Po Eucharystii w katedrze odbyło się spotkanie świąteczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy