Nowy numer 25/2018 Archiwum

Spójrz w twarz cudzoziemca

Wystawa fotograficzna z okazji 101. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w pięciu stołecznych kościołach.

"Poszerzyć granicę serca” to wystawa portretowa zorganizowana z inicjatywny Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji” z okazji 101. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim.Od 14 lutego wystawa odwiedzi pięć warszawskich kościołów: Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, parafię św. Krzyża, św. Szczepana Pierwszego Męczennika, parafię katedralną św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, kościół akademicki św. Anny.

Centralne obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy odbędą się w parafii św. Szczepana, gdzie 18 stycznia o godz. 17 odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy św. odwiedzających wystawę czeka wspólne, międzykulturowe śpiewanie kolęd. Odbędzie się także bezpośrednie spotkanie metropolity warszawskiego z grupą uchodźców.

- Zainspirowani orędziem papieża Franciszka, postanowiliśmy włączyć się w tegoroczne obchody Dnia Migranta i Uchodźcy - informuje członkowie Jezuickiego Centrum Społecznego "W Akcji".

Wystawa to portrety, które zostały wykonane 21 czerwca, w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Sesja została zrealizowana z myślą o osobach, które będąc zazwyczaj bohaterami dramatycznych reportaży, nigdy nie miały okazji otrzymania profesjonalnej rodzinnej fotografii. Autorkami zdjęć kobiet i dzieci są Edyta Leszczak i Ola Przybora, do dyspozycji pań była profesjonalna wizażystka, Izabela Krukowska.

Tegoroczne obchody zainspirowane są w dużej mierze wypowiedzią papieża Franciszka, według którego „Misją Kościoła, będącego pielgrzymem na ziemi i matką wszystkich, jest zatem kochać Jezusa Chrystusa, czcić Go i kochać zwłaszcza w ludziach najuboższych i opuszczonych; do nich należą niewątpliwie migranci i uchodźcy”.

Sesja wpisuje się w strategię działań Jezuickiego Centrum Społecznego "W Akcji", które na co dzień wspiera uchodźców przebywających w Polsce, organizuje wolontariat zagraniczny oraz wspiera misje katolickie. W ramach pomocy uchodźcom Centrum od trzech lat prowadzi dzienny ośrodek dla uchodźców. Obecnie z pomocy Centrum korzysta blisko 60 cudzoziemców.

Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony również w diecezji praskiej. 18 stycznia o 7.30 w praskiej katedrze Mszę św. odprawi abp Henryk Hoser. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotują migranci z różnych krajów. - Ufamy, że nasza wspólna modlitwa stanie się umocnieniem i pomoże wszystkim doświadczyć macierzyńskiego serca i objawi oblicze Kościoła, zwłaszcza ludziom marginalizowanym, migrantom i uchodźcom - mówią organizatorzy, Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma