Nowy numer 33/2018 Archiwum

Caritas, znaczy miłość

Rozpoczyna się Rok Caritas, organizowany w związku z 25-leciem reaktywowania tej największej, kościelnej, charytatywnej organizacji w Polsce.

Główne założenia wydarzeń zaplanowanych na najbliższe miesiące przedstawiono podczas konferencji prasowej w siedzibie Caritas Polska w Warszawie.

- Pragniemy, by jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej pracy, ale i potrzebach tych, których wspomagamy - powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.  Dlatego każdy z 12 miesięcy roku będzie poświęcony jednej z aktywności Caritas i świętowany w poszczególnych Caritas diecezjalnych. W styczniu organizacja chce zwrócić uwagę na niepełnosprawnych, w kolejnych miesiącach Caritas będzie zwracała uwagę na los bezdomnych, dzieci, bezrobotnych czy chorych w hospicjach.

Mottem Roku Caritas jest hasło "Caritas dla rodziny”, a wydarzeniem centralnym Roku będzie październikowa międzynarodowa konferencja pod hasłem: "Rodzina troską Caritas”. Weźmie w niej udział przedstawiciel Papieskiej Rady "Cor Unum”.

Reaktywowana 25 lat temu w Polsce kościelna Cairtas jest obecnie największą organizacją charytatywną. Z opublikowanych niedawno badań TNS OBOP wynika, że jest też najpopularniejszą i najchętniej wspieraną. Aż 43 proc. respondentów zapytanych o organizację, którą byliby skłonni wesprzeć finansowo wskazało na Caritas.

W ciągu 25 lat działalności udało się stworzyć strukturę, w której 44 Caritas diecezjalne oraz Caritas Polska świadczą pomoc we wszelkich obszarach ludzkiej biedy. Caritas organizuje także szereg ogólnopolskich akcji będących odpowiedzią na problemy społeczne. Ponadto angażuje się na rzecz ofiar katastrof naturalnych w Polsce i na świecie oraz konfliktów zbrojnych na świecie. Tylko w 2014 roku Caritas Polska realizowała projekty pomocy w 20 krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i innych.

W Polsce Caritas prowadzi niemal 900 wyspecjalizowanych placówek. W 5 tys. parafii działają Parafialne Zespoły Caritas, których członkowie każdego dnia troszczą się o swoich sąsiadów. W pracę Caritas zaangażowanych jest w sumie ok. 100 tys. wolontariuszy. Unikalne w skali światowej są Szkolne Koła Caritas.

Z okazji Roku Caritas przygotowano także odnowioną witrynę Caritas w internecie, w skład której wejdzie niebawem serwis społecznego wsparcia inicjatyw charytatywnych oraz serwis dedykowany wolontariuszom Caritas.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma