Nowy numer 33/2018 Archiwum

Trwają obchody Dnia Judaizmu

Dzień otwarty w synagogach oraz sprawowana w kościele środowisk twórczych Msza św. "o uproszenie miłości", to główne wydarzenia obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

W synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6), o 10.30 i 12.00 odbędą się spotkania z udziałem naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha. O 11.30 i 13.00 wystąpi tam chór żydowski Szir Awiw. Natomiast w synagodze Ec Chaim (Al. Jerozolimskie 53) o godz. 14 odbędzie się spotkanie z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza.

Natomiast o godz. 17 w kościele środowisk twórczych (Pl. Teatralny 18) o godz. 17 bp Rafał Markowski przewodniczyć będzie Mszy św. "o uproszenie miłości”.

Po liturgii odbędzie się "Bliskie spotkanie chrześcijan i Żydów". Słowo wstępne wygłoszą: prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz ks. dr Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem. Spotkanie poprowadzi Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Uczestnicy wieczoru wysłuchają Psalmu 34 oraz chrześcijańskiego i żydowskiego komentarza, które wygłoszą: krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. Grzegorz Michalczyk i rabin Stas Wojciechowicz.

Zaplanowano też dwa wykłady: Konstantego Geberta, pt. „Człowiek wiary jako źródło trwogi. Fundamentalizmy i ich konsekwencje” i ks. Jacka Prusaka SJ - "Wiara jako źródło trwogi, trwoga jako źródło wiary”.

Gościem specjalnym będzie Piotr Matywiecki, poeta i krytyk literacki. Tło artystyczne zapewni Jorgos Skolias.

Przypomnijmy, że centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbyły się 15 stycznia.

Rozpoczęły się modlitwą chrześcijan i Żydów przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau.

W Bielsku-Białej odbyła się sesja naukowa, ogłoszono "Apel o upamiętnienie Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów". Było też nabożeństwo w katedrze i spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma