Nowy numer 24/2018 Archiwum

Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli

Przy przyjęciu przedszkolaków wprowadzono kryterium dochodowe.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę ws. kryteriów w drugim etapie rekrutacji do przedszkoli. Jedno z kryteriów to dochód na osobę w rodzinie. Opozycja była krytyczna wobec tego zapisu podkreślając, że kryterium dochodowe powinno być stosowane w pomocy społecznej, a nie polityce prorodzinnej.

W projekcie uchwały zapisano, że ustala się sześć kryteriów podczas drugiego etapu rekrutacji i określoną liczbę punktów za spełnienie danego kryterium. Najwięcej punktów – 130 - dostanie pięcioletnie dziecko objęte obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz dziecko z odroczonym obowiązkiem szkolnym ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania.

Jednak najwięcej kontrowersji wzbudzało szóste kryterium – dochód na osobę w rodzinie dziecka, za które można otrzymać w postępowaniu rekrutacyjnym od zera do jednego punktu. Zdaniem przewodniczącego klubu radnych PiS Jarosława Krajewskiego takie kryterium nie powinno być wprowadzane i zastosowano je tylko dlatego, że miejsc w przedszkolach w Warszawie jest wciąż zbyt mało.

Zastępca dyrektora Biura Edukacji Beata Murawska broni zasadności wprowadzenia dodatkowego kryterium: "Zdarzały się sytuacje, kiedy grupa dzieci aplikująca do danego przedszkola uzyskiwała taką samą liczbę punktów. I wtedy komisja rekrutacyjna nie mogła zastosować dodatkowego kryterium, żeby jeszcze zróżnicować te dzieci. Postanowiliśmy wymyślić takie kryterium, które pozwoli uszeregować dzieci w kolejności do przyjęcia” - powiedziała Murawska.

Przyjęta uchwała dokłada do kryteriów ustawowych sześć kryteriów, których określenie pozostaje w kompetencji rady miasta – wyjaśniła. Dodała, że kryterium dochodowe jest najniżej punktowane, można uzyskać tylko jeden punkt. “Rodzic, który chce skorzystać z tego kryterium składa oświadczenie, ale jeśli nie chce skorzystać nie musi niczego składać” - podkreśliła Murawska. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • gość
    20.01.2015 20:04
    Ojej! Dziani rodzice nie chcą płacić za przedszkola? Biedni są sami sobie winni?
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma