Nowy numer 28/2018 Archiwum

Potrzeba ciszy

Gorszący konflikt ks. Lemańskiego z własnym biskupem zdaje się nie mieć końca. Kapłan zapowiada kolejny list do Watykanu...

Rzecznik kurii warszawsko-praskiej upublicznił dziś decyzję watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, która uznaje za zasadną i podtrzymuje karę suspensy, jaką w sierpniu ub.r. na ks. Wojciecha Lemańskiego nałożył abp Henryk Hoser. W ciągu dwóch lat były proboszcz z Jasienicy otrzymał pięć kar kanonicznych, były spotkania i rozmowy w kurii... Sprawę jasienickiego proboszcza w Watykanie znają już dobrze, bo od każdej decyzji swojego biskupa kapłan wnosił odwołanie. Zapowiada je również teraz.

Zanosi się więc na kolejną wymianę zdań, listów, komunikatów, które media będą komentowały przez wiele tygodni. Najczęściej w duchu wojny biskupa z podległym mu kapłanem. Tymczasem tym, czego tej sprawie najbardziej potrzeba, to cisza, czas i dystans. Tylko w ten sposób może uda się przerwać narastający spór, który jest zgorszeniem nie tylko w diecezji warszawsko-praskiej. 

Wolałabym więc, żeby komunikatu w sprawie ks. Lemańskiego nie było i żeby w tej kwestii zapadła uzdrawiająca cisza. Bo akcja rodzi reakcję, a ks. Lemański od początku konfliktu umiejętnie rozgrywa go medialnie. Wprawdzie oficjalnie ma zakaz wypowiadania się w mediach, mówi za to ustami powołanego przez siebie pełnomocnika, pojawia się tu i ówdzie. Czasami wymknie mu się coś w stronę dziennikarzy, a ci chętnie zacytują, podtrzymując „atrakcyjny” temat niesubordynacji kapłana.

Dla wierzących nieposłuszeństwo własnemu biskupowi, chęć udowodnienia za wszelką cenę swojej racji, pycha, słowne przepychanki są po prostu smutne i wstydliwe. Przykro mi, że takie rzeczy dzieją się w moim Kościele, bo są antyświadectwem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • zielony01
    21.01.2015 12:17

    Zwrócę jedynie uwagę na dwa cytaty z tego artykułu: tytuł "Potrzeba ciszy" oraz "Rzecznik kurii warszawsko-praskiej upublicznił dziś decyzję watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa..."

    W dobrym artykule najważniejsza jest logiczność wypowiedzi :). Do innych watków już nie będę się odnośił bo na pewno nie "przejdzie" :)

    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma