Na wózkach, o kulach, z opiekunami i rodziną podopieczni przyszli na jubileusz Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych AW.
Dwudziestolecie powstania świętowało w Galerii Porczyńskich Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Organizacja skupia osoby niepełnosprawne intelektualnie, ruchowo oraz ich rodziny, przyjaciół, opiekunów, wolontariuszy. Wypracowała własny program opieki nad podopiecznymi w każdym wieku: od najmłodszych lat do późnej starości. Przede wszystkim zaś pokazała, że niepełnosprawni mają takie samo prawo do obecności w przestrzeni publicznej, jak ludzie zdrowi. Dlatego od lat organizuje spotkania integracyjne, festyn pod nazwą: Ulica Integracyjna na Woli, zaprasza podopiecznych na turnusy rehabilitacyjne, rekolekcje, dni skupienia, a w tym roku już po raz czternasty zachęca niepełnosprawnych do wybrania się na ich własną, dostosowaną specjalnie do ich możliwości pielgrzymkę na Jasną Górę.
Ostatnie dziesięciolecia krótko podsumował prezes stowarzyszenia ks. Stanisław Jurczuk, pokazując jego rozwój od małej grupki, która pod nazwą "Rodzina specjalnej troski" powstała w 1987 r. przy parafii św. Józefa na Deotymy, aż po prężną organizację z 9. oddziałami. Stowarzyszenie zorganizowało i prowadzi warsztaty terapii zajęciowej w Warszawie przy ul. Deotymy i Karolkowej oraz w Górze Kalwarii, Milanówku i Piasecznie. Ma również Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny w Bliznem, Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy w Milanówku, Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Podkowie Leśnej. Lada chwila otwarta zostanie kolejna placówka: Dom Pomocy Społecznej w Brwinowie.
Przy KSN AW działa też zespół teatralny, w który zaangażowanych jest prawie 100 osób, w tym 60 niepełnosprawnych. W czasie urodzinowego spotkania w Galerii Porczyńskich grupa wystawiła barwny, rozśpiewany i roztańczony bożonarodzeniowy spektakl "Polskie Betlejem". Dla zebranych z recitalem wystąpiła też Edyta Geppert.
- Kiedy 42 lata temu zaczynałem posługę kapłańską w pierwszej parafii w Jaworznie-Szczakowej, temat dzieci, młodzieży, osób dorosłych niepełnoprawnych był mocno wstydliwy, ukrywany nawet przed księdzem - wspominał przybyły na uroczystości kard. Kazimierz Nycz. - W tej dziedzinie w ciągu tych lat wiele zmieniło się na lepsze.
Metropolita warszawski podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne wsparcie samorządów dla pomysłów i dzieł na rzecz osób niepełnoprawnych. Podziękował samorządowi Mazowsza za owocną współpracą w tej dziedzinie.
W imieniu nieobecnego na uroczystości marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, odczytano jego list skierowany do prezesa KSN AW. Marszałek dziękował w nim całemu stowarzyszeniu za działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych "zasługujące na wielki szacunek i gratulacje". „Państwa podopieczni, dzięki okazywanemu im sercu i życzliwości, mogą się rozwijać, uczyć się samodzielności i zasad współżycia społecznego, pogłębiać swoją wiarę, poszerzać zainteresowania, realizować pasje, czują się bezpieczni i spokojni” - napisał Adam Struzik.
Samorząd Mazowsza przyznał Katolickiemu Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych AW medal "Pro Masovia" oraz uhonorował go pamiątkowym dyplomem, które w imieniu organizacji podebrał jej prezes ks. Stanisław Jurczuk. Dyplomy z podziękowaniem otrzymało też sześć osób najbardziej zaangażowanych w działania stowarzyszenia.