Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Odkurzą Kardynała

Znany z Krakowskiego Przedmieścia pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego przejdzie w lipcu remont. Postać na cokole zostanie wypolerowana i pokryta warstwą antykorozyjną.

Kardynał, przedstawiony przez rzeźbiarza Andrzeja Renesa stoi na Krakowskim Przedmieściu od 1987 r. Na placu przed kościołem wizytek, w miejscu gdzie w czasie stanu wojennego warszawiacy spontanicznie układali z kwiatów krzyż i palili znicze niszczone przez milicję i służbę bezpieczeństwa, mijają go tysiące osób dziennie. Zamyślony Prymas Tysiąclecia w stroju liturgicznym spogląda z arcybiskupiego tronu na Warszawę, mieszkańców i turystów. Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, odlana z brązu, umieszczona na prostym, granitowym cokole wymaga jednak renowacji. W lipcu odrestaurowany zostanie podest i kamienny cokół monumentu. Poprawiony zostanie spadek odprowadzający wodę, powierzchnia betonowa zostanie zagruntowana i zaizolowana. Po tych pracach granitowe płyty wrócą na swoje miejsce. Cokół zostanie oczyszczony, pęknięcia zlikwidowane i sprawdzone mocowanie liter i przymocowanie obluzowanych. Postać Kardynała zostanie oczyszczona z kurzu i brudu, powierzchnia będzie pokryta substancją antykorozyjną i wypolerowana.

Ratusz planuje w tym roku remont jeszcze trzech warszawskich pomników. Już w kwietniu ruszą prace przy pomniku Syrenki Warszawskiej na Rynku Starego Miasta, której oryginał - rzeźba Konstantego Hegla z 1855 r. stoi w Muzeum Warszawy. W maju rozpocznie się duży remont wokół pomnika Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym, dzieło Edwarda Wittiga z 1932 r., odlany według zachowanych projektów i odsłonięty na pl. Bankowym w 2001 r., na miejscu obalonego pomnika Feliksa Dzierżyńskiego. W czerwcu remont przejdzie także 40-letni pomnik Chwały Saperom dłuta Stanisława Kulona, znajdujący się niedaleko Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy