Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Agaty w kościołach błogosławi się chleb, sól i wodę.
Mają chronić przed pożarem, piorunami, powodzią, utonięciem i kataklizmami. Poświęcony chleb matki ofiarują dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny lub udają się w podróż. Zdarza się, że kierowcy umieszczają go w swoich samochodach.
- 5 lutego błogosławimy chleb, jako znak dobroci oraz wodę, jako pomoc chroniącą przed niebezpieczeństwem ognia - mówił podczas Mszy św. w kościele MB z Lourdes ks. Janusz Kobierski MIC.
Przypomniał, że św. Agata żyła w III wieku na Sycylii i była zamożną rzymianką o wielkiej urodzie, która nie chciała poślubić prefekta miasta.
- W odwecie rozgniewany adorator kazał umieścić dziewczynę w więzieniu, gdzie po torturach zmarła w wieku lat 16 dochowując ślubu czystości - wyjaśniał marianin.
Zauważył, że św. Agata mieszkała w okolicy wulkanu Etna, który niszczyły ogniem i lawą ludzkie osiedla i pola oraz zagrażały życiu mieszkańców.
- Stara tradycja głosi, że w czasie wybuchu wulkanu w rok po śmierci Agaty mieszkańcy miasta Katania zwrócili się o pomoc do swojej świętej rodaczki i zostali ocaleni - mówił ks. Kobierski. Wyjaśnił, że "Agata” oznacza w języku greckim "dobra”. - Niech jej przykład wzywa nas do skromności, mężnego znoszenia trudności a także wyznawania wiary w każdym środowisku - zachęcał.
Na zakończenie Mszy św. kapłan błogosławiąc chleb prosił, by za wstawiennictwem świętej dziewicy i męczennicy ludzie dzieląc się nim, byli dla siebie dobrzy i z wszystkimi ludźmi żyli w jedności. Błogosławiąc wodę i sól modlił się o ochronę przed ogniem i wszelkim niebezpieczeństwem.
W Warszawie błogosławieństwa chleba, wody i soli odbyło się również w parafii św. Augustyna na Nowolipiu i parafii wojskowej św. Jana Pawła II w Wesołej.
Błogosławieństwo chleba, soli i wody należy do tzw. sakramentaliów, które mają pomóc w uświęceniu się. Używając pobłogosławionej soli lub chleba w obliczu zagrożenia ze strony żywiołów, w krótkiej modlitwie dziękujemy Bogu za orędownictwo św. Agaty i z wiarą prosimy za jej wstawiennictwem o ratunek i odwrócenie nieszczęścia.
Według tradycji chleb św. Agaty to chleb podróżnych wyruszających w daleką drogę.