Nowy numer 3/2019 Archiwum

Biskup Górzyński: Żal odchodzić

Papież Franciszek mianował bp. Józefa Górzyńskiego nowym arcybiskupem archidiecezji warmińskiej. - Żal odchodzić. Mam nadzieję, że nauczę się kochać Warmię tak, jak kochałem Warszawę - powiedział po ogłoszeniu nominacji.

Ojciec święty Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji warmińskiej biskupa Józefa Górzyńskiego, zwalniając go jednocześnie z funkcji biskupa pomocniczego Letini i obowiązków biskupa pomocniczego w Warszawie. Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa, czyli sukcesji, oraz ma specjalne kompetencje. Obejmie diecezję z chwilą sede vacante, czyli ustąpienia z racji wieku abp. Wojciecha Ziemby, ordynariusza warmińskiego, w październiku 2016 r.

- Mam nadzieję, że w tym czasie "nauczę" się nowej diecezji, którą znam na razie tylko z wyjazdów wakacyjnych oraz kontaktów naukowych. Warmia, archidiecezja wielu wybitnych pasterzy, zasługuje, by ją mocno kochać. Mam nadzieję, że Bóg pozwoli mi ją kochać tak, jak kochałem Warszawę - powiedział nowy arcybiskup Warmii po nominacji odczytanej w obecności dotychczasowych współpracowników przez kard. Kazimierza Nycza.

Chwilę po nominacji abp Józef Górzyński prosił nowych diecezjan o modlitwę, by nauczył się kochać Warmię tak, jak kochał Warszawę   Chwilę po nominacji abp Józef Górzyński prosił nowych diecezjan o modlitwę, by nauczył się kochać Warmię tak, jak kochał Warszawę Tomasz Gołąb /Foto Gość - Ma się z czego cieszyć Olsztyn, bo otrzymuje biskupa dobrze przygotowanego, wykształconego i doświadczonego proboszcza, pracownika kurii i profesora seminarium. Słyszałem od wielu osób, że z takiej nominacji bardzo się cieszą, choć nam, w Warszawie, będzie smutno. Ale nowy arcybiskup to także radość dla całego Episkopatu - podkreślił metropolita warszawski.

Abp Józef Górzyński skończy niebawem 56 lat. W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Józefa Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Rok później papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Święcenia biskupie przyjął 7 grudnia 2013 roku w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, razem z biskupem Rafałem Markowskim.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy