Nowy numer 3/2019 Archiwum

"Powstanie warszawskie" z dźwiękowym Oscarem

Obraz z powstańczych kronik został nagrodzony w USA za najlepszy montaż dźwięku w dokumencie fabularyzowanym.

O nagrodzie Golden Reel Award przyznanej w Los Angeles poinformował reżyser dźwięku Bartosz Putkiewicz. W środowisku dźwiękowców ten laur jest bardzo prestiżowy. Przyznaje go Motion Picture Sound Editors (MPSE), czyli międzynarodowe stowarzyszanie zrzeszające filmowych reżyserów dźwięku z całego świata.

"Powstanie Warszawskie" nazywane pierwszym na świecie dramatem wojennym non-ficton, został wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Za dźwięk w filmie w całości przygotowanym z pokolorowanych materiałów archiwalnych, nakręconych przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, odpowiadał B. Putkiewicz ze studia Cafe Ole oraz Marcin Kasiński i Kacper Habisiak z Dreamsound.

Na potrzeby udźwiękowienia produkcji, zorganizowano specjalne nagranie na podwarszawskim poligonie. Zarejstrowano strzały z broni z czasu II wojny światowej, m.in. z karabinu Mauser i pistoletu VIS. Dźwiękowcy mieli też do dyspozycji pełny strój powstańca, w tym skórzane buty, które posłużyły do nagrania kroków żołnierzy podczas marszu.
 
Do filmu napisano specjalne dialogi. Część to fikcja wymyślona przez twórców filmu. Ale niektóre wypowiedzi są prawdziwe. Zrekonstruowano je po analizie zdjęć z kronik i dzięki pomocy specjalistów od czytania z ruchu warg. Nad przygotowaniem całości czuwał Jan Komasa.
 
W kategorii fabularyzowanego filmu dokumentalnego, w której zwyciężyło "Powstanie Warszawskie", do nagrody nominowanych było w sumie siedem filmów, w tym m.in. "Citizenfour" o byłym współpracowniku służb specjalnych USA Edwardzie Snowdenie.
 
W kategorii filmu fabularnego zwyciężyli m.in. "Birdman" Alejandro G. Inarritu, "Snajper" Clinta Eastwooda i "Niezłomny" Angeliny Jolie, a w kategorii serialu telewizyjnego - "Newsroom", "Gra o tron" i "Fargo".
 
 
« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy