Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rząd wesprze remont Łazienkowskiego

Ewa Kopacz obiecuje pieniądze dla Warszawy na odbudowę mostu po pożarze. Czeka na ekspertyzy.

Rząd chce wesprzeć odbudowę Mostu Łazienkowskiego. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że gdy tylko gotowe będą ekspertyzy specjalistów badających stan techniczny przeprawy po pożarze, będzie można oszacować koszty remontu oraz zakres ewentualnej pomocy z budżetu centralnego.

– W przypadku klęsk żywiołowych są możliwości skorzystania z pieniędzy, a ponieważ sprawa jest poważna i dotyczy kłopotu stolicy Polski, dołożę wszelkich starań, aby wsparcie od rządu popłynęło do miasta – podkreśliła Kopacz.

Most Łazienkowski nie należy do sieci dróg krajowych, więc zarządzają nim władze Warszawy. Jest jednak jedną z dwóch, po Moście Grota-Roweckiego, najważniejszych i najbardziej obciążonych warszawskich przepraw przez Wisłę, dlatego rząd Ewy Kopacz zdecydował, że będzie partycypował w kosztach jego remontu. Most Łazienkowski został wybudowany w latach 1971-1974. 

Rząd wesprze remont Łazienkowskiego   prof. Henryk Zobel z Zakładu Mostów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej bada zniszczenia po pożarze Tomasz Gołąb /Foto Gość Przeprawa ma 423 metry długości i pięć przęseł. W sobotnim pożarze ucierpiało najbardziej trzecie przęsło. Temperatura rzędu 1000 stopni Celsjusza spowodowała odkształcenia nie tylko nawierzchni, ale także konstrukcji nośnej.

- Wszystko w tym moście ucierpiało, może z wyjątkiem betonowych podpór. Konstrukcja jest wyeksploatowana. W ciągu dnia jeździło tu 140 tys. samochodów. Na razie jednak musimy poznać dokładnie wyniki obmiaru uszkodzeń. Wtedy będzie wiadomo, czy coś musimy wymienić, czy wystarczy wzmocnić - mówi prof. Henryk Zobel z Zakładu Mostów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, który wraz z zespołem bada skutki i zniszczenia wywołane pożarem Mostu Łazienkowskiego. 

Rząd wesprze remont Łazienkowskiego   Hanna Gronkiewicz-Waltz prosi o pomoc w remoncie mostu Tomasz Gołąb /Foto Gość Most jest częścią Trasy Łazienkowskiej. Jego zamknięcie spowodowało gigantyczne korki na innych przeprawach warszawskich i w ich okolicach. Na razie nie ma szans na przywrócenie w najbliższym czasie ruchu na moście nawet na zewnętrznych buspasach, które do tej pory oceniane były jako mniej zniszczone. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo ws. okoliczności sobotniego pożaru. Został ugaszony po 12 godzinach, w akcji brało udział 76 jednostek straży pożarnej. Pożar rozpoczął się prawdopodobnie na składowisku drewna pod jednym z filarów, po stronie praskiej. Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła wstępnie koszt odbudowy mostu na kilkadziesiąt milionów złotych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama