Festiwal organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II został przesunięty na 2016 rok.
Kolejna edycja będzie kontynuowała założenia interdyscyplinarności festiwalu i jego autorski charakter. W programie znajdą produkcje stworzone specjalnie dla festiwalu przez artystów z pogranicza różnych dziedzin kultury: teatru, performance, muzyki, sztuk wizualnych i filmu - informuje Joanna Sawicka z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Dyrektorem artystycznym festiwalu pozostaje aktor i reżyser Redbad Klijnstra. - Dzięki trudnej, ale i odpowiedzialnej decyzji o przeniesieniu całego wydarzenia, zachowamy oraz rozwiniemy poziom artystyczny i merytoryczny festiwalu. Wszystkie rozpoczęte prace nad festiwalem trwają, a program kolejnej edycji zaprezentujemy już jesienią - zapowiada R. Klijnstra.
Festiwal Gorzkie Żale odbywa się od 2008 roku w Warszawie, łącząc odmienne środki wyrazu artystycznego: teatr, literaturę, muzykę, wystawy. Celem postawionym sobie przez twórców zaangażowanych w festiwal jest nawiązanie większego kontaktu z odbiorcą, wyjście w przestrzeń miejską, zaproszenie do dialogu na tematy ważne dla współczesnego człowieka. - Chcemy aby uczestniczenie w festiwalu było dla odbiorców niczym „spa dla ducha” - tłumaczy J. Sawicka.
W ubiegłym roku dyrektor artystyczny festiwalu zaprosił do współpracy znanych i cenionych ludzi teatru oraz kina, m.in. Stanisławę Celińską, Wiesława Komasę, Piotra Cyrwusa czy Wiesława Tomczyka. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą zyskać więcej czasy na przygotowanie, ponieważ w planach mają rozwinięcie programu. Chcą, aby wypełniał on cały okres 40 dni Wielkiego Postu i był szczególnym momentem w roku, gdy odbiorca będzie mógł skupiać się na wartościach duchowych, uniwersalnych, o których twórcy postarają się mówić poprzez sztuki wizualne.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.