Nowy numer 3/2019 Archiwum

Stolik Naczelnego Wodza

- Historia zatoczyła koło: do dworku przekazanego Józefowi Piłsudskiemu przez jego żołnierzy, po prawie 60 latach żołnierze zwracają cudem odnalezione autentyczne meble Naczelnego Wodza - mówił min. Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak w sulejowskim "Milusinie".

Meble w stylu Ludwika XVI, obrazy, świeczniki i alabastrowa amfora na postumencie powróciły do dworku "Milusin". Wywiezione z Sulejówka latem 1947 r. na rozkaz gen. Piotra Jaroszewicza, do dziś stanowiły wyposażenie pałacu w Helenowie, ośrodku reprezentacyjnym MON. Na ich ślad naprowadziła pracowników Muzeum Józefa Piłsudskiego pogłoska, że w Helenowie jest prawdopodobnie obraz związany z Marszałkiem Piłsudskim. Na jednym ze zdjęć rozpoznano amforę, pochodzącą z "Milusina", dworku przekazanego Piłsudskiemu przez jego żołnierzy. Podczas wizyty w Helenowie okazało się, że są tam dwa widoki Wilna, pędzla Ignacego Pinkasa i portret Bronisława Piłsudskiego, brata Marszałka, zesłańca i wybitnego etnografa oraz wywiezione z saloniku w Sulejówku meble: stół z marmurowym blatem, kanapa, dwa fotele, cztery krzesła, rzeźba tańczącego starca oraz dwa świeczniki empirowe. Identyfikacja własności rodziny Piłsudskich była możliwa dzięki przedwojennym zdjęciom. Do chwili ich rozpoznania, resort Obrony Narodowej nie wiedział o ich pochodzeniu.

- Zapewne w Helenowie siedziało na tych meblach wielu radzieckich generałów, nie wiedząc nawet do kogo należały - mówił podczas uroczystości przekazania znalezisk minister Tomasz Siemoniak.

Na terenie "Milusina" w 2017 otwarty zostanie kompleks muzealno-edukacyjny - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy