Nowy numer 3/2019 Archiwum

Most do wymiany

Hanna Gronkiewicz-Waltz po wstępnych ekspertyzach zdecydowała, że nie będzie remontu Mostu Łazienkowskiego, tylko przebudowa kosztem nawet 130 mln zł. Czeka nas kilkanaście miesięcy korków.

- Pierwsze ekspertyzy wskazują, że uszkodzenia mostu są na tyle poważne, iż bardziej opłacalna będzie wymiana jego konstrukcji. To najszybsze rozwiązanie i tańsze niż remont. Pochłonie 100 do 130 mln złotych - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Według ekspertów konstrukcja mostu była już bardzo nadwyrężona nawet przed pożarem.

- Za rok trzeba by i tak wymieniać niektóre elementy. Pożar tylko to przyspieszył. A dzięki temu rozwiążemy kilka innych problemów. Na nowym moście powstałyby ścieżki rowerowe - tłumaczy prof. Henryk Zobel, który zapowiada, że ekspertyzy szczegółowe zakończą się dopiero przed Wielkanocą. - Wymienimy konstrukcję mostu przy wykorzystaniu istniejących filarów. Most nie odpowiadał już ani normom europejskim, ani polskim.

- Zbudujemy most, który będzie miał trwałość nawet sto lat - zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na razie gotowe są wstępne ekspertyzy. Na szczegółowe trzeba poczekać do Wielkanocy   Na razie gotowe są wstępne ekspertyzy. Na szczegółowe trzeba poczekać do Wielkanocy Tomasz Gołąb /Foto Gość Według prof. Henryka Zobela w pożarze z 14 lutego najbardziej ucierpiało trzecie przęsło mostu. - Nawet w niedzielę po południu, kilkanaście godzin po wydarzeniu, elementy mostu były jeszcze ciepłe. Wybrzuszyła się nie tylko nawierzchnia mostu, ale także odkształciły znacznie elementy konstrukcyjne. Zniszczone zostały elementy dylatacyjne i nastąpiła degradacja właściwości stali - mówi prof. Zobel.

Według niego, Most Łazienkowski był projektowany na ruch w granicach 20-25 tys. samochodów na dobę. Tymczasem jeździło nim 5-6 razy więcej. - Będziemy korzystać z zamówień z wolnej ręki. Uwolnimy rezerwy miasta w wysokości 50 mln zł, ale liczymy, że resztę dołoży budżet państwa - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy poinformowała również, że zgodę na eksploatację otrzymało już 5 z 7 stacji metra. - Jest szansa, że II nitka ruszy w pierwszym kwartale. To zastąpi trzy mosty - mówi.

Wraz z przebudową Mostu Łazienkowskiego miasto planuje przebudowę wiaduktów przy Agrykoli oraz po praskiej stronie Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Fryderyk
  20.02.2015 17:01
  W tej całej nieciekawej historii cieszy mnie to, że po stosunkowo niedługim czasie, władze Warszawy odważnie podały, że trzeba wymienić konstrukcję stalową mostu. Dla inżynierów budownictwa było to jasne po obejrzeniu pierwszych materiałów filmowych. Wypaczona i zwichrowana konstrukcja stalowa to nie blacha samochodu, którą da się wyklepać. Mnie jednak interesuje inna sprawa, mianowicie kto to zrobił i dlaczego? Nie wolno wykluczyć teorii, że było to podpalenie sfinansowane przez obce mocarstwo. Dlatego należy wytężyć wszystkie siły, by znaleźć sprawców.
 • Anna
  20.02.2015 19:26
  Kto - i na czyje polecenie - próbuje niszczyć mosty w stolicy? Mosty to obiekty strategiczne.
 • DNA
  20.02.2015 21:29
  Most? I ta pani HG też do wymiany.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy