Nowy numer 3/2019 Archiwum

"Smoleńsk". Akcja!

W Warszawie ruszyły zdjęcia do pierwszego fabularnego filmu o tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Prace zdjęciowe nad filmem, który zdążył już zyskać spory rozgłos, rozpoczęły się we wtorek 24 lutego. Poza stolicą, zdjęcia będą kręcone jeszcze w kilkudziesięciu miejscach w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych.

W rolę Lecha Kaczyńskiego wcieli się Lech Łotocki, a filmową pierwszą damą będzie Ewa Dałkowska. Oprócz nich w produkcji reżyserowanej przez Antoniego Krauze zobaczymy m.in. Halinę Łabonarską, Katarzynę Łaniewską, Annę Samusionek, Beatę Fido, Redbada Klijnstrę, Macieja Półtoraka, Jerzego Zelnika, Piotra Bajora.

- Dzięki darczyńcom Fundacji Smoleńsk 2010, dzięki kilkudziesięciu inwestorom, dzięki gotowości całej ekipy do pracy na szczególnych, znacznie mniej korzystnych niż rynkowe warunkach, udało się zebrać większość budżetu filmu, co pozwala zrealizować wszystkie dni zdjęciowe - podkreśla producent Maciej Pawlicki.

Producent dodaje, że obraz traktuje także o "katastrofie posmoleńskiej". - O manipulacji, o zaniku polskiego państwa, o tragicznie podzielonym narodzie, który staje na krawędzi nieistnienia. I o sile, którą daje prawda. I o nadziei, może przede wszystkim o nadziei - tłumaczy nieco tajemniczo M. Pawlicki, który razem z Tomaszem Łysiakiem, Marcinem Wolskim i Antonim Krauze współtworzył scenariusz. Autorem muzyki jest Michał Lorenc.

Planowany budżet filmu to około 9,5 mln zł. Fundacja Smoleńsk 2010 prowadzi publiczną zbiórkę środków na jego realizację. Brakuje jeszcze około 2,5 mln zł. W ubiegłym roku komisja z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej odrzuciła wniosek producentów o jego dofinansowanie.

Główną bohaterką "Smoleńska" jest dziennikarka telewizyjna, która ma przygotować materiał o przyczynach tragedii. Główni bohaterowie to postaci fikcyjne, chociaż nietrudno znaleźć podobieństwa z postaciami prawdziwymi. Wątki fabularne będą zresztą przeplatane materiałami archiwalnymi.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Konstruktor
  25.02.2015 17:23
  Tak a propos kulisów ... polityki.

  Mam wrażenie, że gdyby PO i PiS nie chciały dzielić to nie tylko powstałaby w 2005 roku wielka koalicja, ale także nie doszłoby do przeniesienia wojny polsko-polskiej w przestrzeń post-sowiecką, do powołania Partnerstwa Wschodniego w wielkiem chaosie i niecierpliwości, do Katastrofy Smoleńskiej i Euro-Majdanu, a w obecnej kampanii prezydenckiej startowałby jeden kandydat.

  I o co w ogóle jest całe halo? O jedność Polaków?
  Niestety nie. Wszystko jest szczegółowo przeliczane na doraźne korzyści polityczne w walce o ... władzę.

  Jedność oznaczałaby na dzisiaj konstruktywizm społeczny. Dla mnie ten podział jest niestety sztuczny. Mamy ukryty socjalizm, z którego większość nie zdaje sobie sprawy. Cierpią na tym Polacy oraz idea Europy Ojczyzn, euroatlantyckiego kompleksu bezpieczeństwa oraz Ukraińcy.

  Chciałbym głosować na jednego kandydata. W takim przypadku niestety nie zagłosuję na nikogo.
  doceń 0
 • Bacca
  25.02.2015 17:50
  Życzę powodzenia ekipie realizującej!

  Życzę zrozumienia przedstawicielom PiS-u, że Katastrofa Smoleńska obojętnie czy wydarzyła się z powodu ingerencji osób trzecich czy też nie, żeby stała się przyczynkiem do odbudowy jedności narodu, gdyż jej powodem jest bałwochwalstwo polityczne.

  Życzę księżom odprawiającym comiesieczną Mszę Św. w intencji ofiar Katastrofy, żeby Msza była odprawiana nie tyle w intencji ofiar Katastrofy, lecz w intencji nawrócenia narodu od zgubnego bałwochwalstwa politycznego i zaufania Jezusowi.

  Życzę wszystkim Polakom pojednania z narodami Rosji i Ukrainy.

  Życzę politykom budowy jedności w kraju, w Unii i na świecie.

  Życzę Unii Europejskiej zwycięstwa w zimnej wojnie.

  Wszystkim życzę Jezusa!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy