Nowy numer 3/2019 Archiwum

Biegną Tropem Wilczym

Aż w 81 miejscach w Polsce odbywa się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem tego sportowo-edukacyjnego przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność i Demokracja.

W tym roku bieg, który swój początek ma w Warszawie, organizowany jest po raz trzeci. Wielkie zainteresowanie towarzyszące jego ubiegłorocznej edycji sprawia, że teraz jest to wydarzenie ogólnopolskie, w którym uczestniczy ponad 20 tys. osób. Biegi odbywają się także w Wilnie i Grodnie.

- Ideą projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat - mówi Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja.

Na całość wydarzenie składają się bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz zbiórka publiczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu WiN).

Syn Józefa Franczaka "Lalka" - Marek Franczak otwiera bieg w Chełmie, a osadzeni w zakładzie karnym w Gorzowie Wielkopolskim przebiegną ten dystans po więziennym spacerniaku.

Ambasadorami tegorocznej edycji są m.in. piosenkarka Aleksandra Agaciak "Lilu", dziennikarze Przemysław Babiarz i Jan Pospieszalski, były szef GROM gen. Roman Polko, historyk prof. Jan Żaryn.

Warszawscy organizatorzy podkreślają, że każda z lokalnych inicjatyw, może uzupełnić scenariusz o dodatkowe wydarzenia i atrakcje. M. Dworczyk podkreśla, że "Tropem Wilczym" to propozycja dla każdego, bo coraz popularniejszemu bieganiu towarzyszą jeszcze takie atrakcje jak pokazy grup rekonstrukcyjnych czy rodzinna gra tenisowa.

Organizatorzy zapraszają też do włączania się w tę inicjatywę. Na stronie www.tropemwilczym.pl można znaleźć wszelkie potrzebne informacje, w tym krótką i jasną instrukcję, jak zorganizować bieg w swojej miejscowości.

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nawiązuje do 1 marca 1951 roku, gdy w warszawskim więzieniu na Mokotowie  wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

« 1 »

Zobacz także

  • ms
    01.03.2015 14:42
    szkoda, że o takich wydarzeniach dowiadujemy się, kiedy jest już za późno by dołączyć... dzięki
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy