Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tu zostali odnalezieni

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 
na „Łączce” stanęły brzozowe krzyże upamiętniające zidentyfikowane ofiary systemu komunistycznego.

Na każdym krzyżu jest zdjęcie z informacją: „W tym miejscu zostałem odnaleziony”. Umieszczono je dokładnie tam, gdzie podczas prac ekshumacyjnych natrafiono na szczątki ofiar. Niektóre krzyże wkopali członkowie rodzin pomordowanych. Postawiono również cztery tabliczki ze zdjęciami nieodnalezionych żołnierzy.
Główne uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia miały miejsce 1 marca. Na pl. Piłsudskiego odbył się Apel Poległych, po którym mieszkańcy stolicy z wizerunkami niezłomnych przemaszerowali do archikatedry na uroczystą liturgię.


W homilii kard. Kazimierz Nycz, przytaczając słowa prof. Henryka Elzenberga, powiedział, że „sens walki powinien być mierzony nie szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których ta walka została podjęta”.
Uroczystości w hołdzie wyklętym odbyły się w wielu miejscach stolicy – na cmentarzach, w miejscach kaźni, przy pomnikach i tablicach pamiątkowych. Odbyły się także bieg „Tropem Wilczym”, Warszawski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych i koncert „Panny Wyklęte”. Z pl. Zamkowego wyruszyła Masa Krytyczna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama