Nowy numer 25/2018 Archiwum

Tu zostali odnalezieni

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 
na „Łączce” stanęły brzozowe krzyże upamiętniające zidentyfikowane ofiary systemu komunistycznego.

Na każdym krzyżu jest zdjęcie z informacją: „W tym miejscu zostałem odnaleziony”. Umieszczono je dokładnie tam, gdzie podczas prac ekshumacyjnych natrafiono na szczątki ofiar. Niektóre krzyże wkopali członkowie rodzin pomordowanych. Postawiono również cztery tabliczki ze zdjęciami nieodnalezionych żołnierzy.
Główne uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia miały miejsce 1 marca. Na pl. Piłsudskiego odbył się Apel Poległych, po którym mieszkańcy stolicy z wizerunkami niezłomnych przemaszerowali do archikatedry na uroczystą liturgię.


W homilii kard. Kazimierz Nycz, przytaczając słowa prof. Henryka Elzenberga, powiedział, że „sens walki powinien być mierzony nie szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których ta walka została podjęta”.
Uroczystości w hołdzie wyklętym odbyły się w wielu miejscach stolicy – na cmentarzach, w miejscach kaźni, przy pomnikach i tablicach pamiątkowych. Odbyły się także bieg „Tropem Wilczym”, Warszawski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych i koncert „Panny Wyklęte”. Z pl. Zamkowego wyruszyła Masa Krytyczna.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma