Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dziewczyny Wyklęte

„Powiedzcie babci, że zachowałam się, jak trzeba” – napisała Inka tuż przed śmiercią na skrawku zmiętego papieru.

Więzienny gryps „Inki” to tylko jedno z wielu świadectw bohaterskiej postawy narzeczonych i dziewczynach z antykomunistycznego podziemia. Dla Szymona Nowaka stały się kanwą do szesnastu pasjonujących opowieści o dramatycznych losach Marcysi, Perełki, Wandy czy siostry Izabeli. Niektóre z 16 bohaterek beletryzowanych historii jeszcze żyje. Wciąż leczą duchowe rany po ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji. One i te, które odeszły a których nazwiska poznajemy dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej oddały dla Polski to, co miały najpiękniejsze: młodość i życie.

Dla naszych Czytelników mamy dwa egzemplarze książki wydanej staraniem wydawnictwa FRONDA. Wystarczy polubić nasz profil na Facebooku oraz dać nam o tym znać mailem: warszawa@gosc.pl, odpowiadając na pytanie: w którym roku powstał ogólnopolski "Gość Niedzielny"? Książką nagrodzimy piątą, i dwudziestą odpowiedź.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma