Nowy numer 24/2018 Archiwum

"Policjanci nie przekroczyli uprawnień"

Jest oświadczenie Komendy Stołecznej Policji ws. śmierci 19-latka w Legionowie.

"Zeznania niezależnych świadków, dotychczasowe ustalenia prokuratury i wstępne wyniki sekcji zwłok 19-latka z Legionowa nie wskazują, aby policjanci przekroczyli uprawnienia w trakcie interwencji" - głosi wydane we wtorek oświadczenie Komendy Stołecznej Policji.

Chodzi o 19-latka, który w trakcie interwencji policji usiłował połknąć foliowe zawiniątko z marihuaną, zadławił się i po kilku godzinach zmarł w szpitalu.

"Od samego początku dążyliśmy, aby niezależny podmiot, jakim jest prokuratura, wyjaśnił przebieg tej interwencji i jej okoliczności. Sami nie możemy być sędzią we własnej sprawie" - napisał rzecznik KSP st. asp. Mariusz Mrozek w oświadczeniu przekazanym PAP.

Jak podkreślił, od kilku dni "rozpowszechniane są plotki i nieprawdziwe informacje, które wypaczają obraz tych zdarzeń i wprowadzają w błąd opinię społeczną". Chodzi np. o policjanta legionowskiej komendy, który miał klęczeć na mężczyźnie, uciskając jego krtań. KSP podało, że nie było go w miejscu interwencji i nie miał z nią żadnego związku.

Jak podkreślono, wbrew medialnym doniesieniom policja od samego początku oferowała swoją pomoc rodzinie, informując o możliwości udzielenia wsparcia i pomocy przez psychologa". Jednak - jak napisał rzecznik KSP - taka propozycja została dwukrotnie odrzucona przez matkę 19-letniego mężczyzny.

Od niedzieli - w związku z chuligańskimi wybrykami po śmierci 19-latka - zatrzymano w Legionowie 21 osób. Większość z zatrzymanych była pod wpływem alkoholu. Jak dotąd - ośmiu osobom prokuratura postawiła zarzut "czynnego udziału w nielegalnym zbiegowisku", którego uczestnicy "wspólnymi siłami dopuszczali się gwałtownego zamachu na osoby lub mienie, naruszenia nietykalności policjantów i uszkodzenia mienia". Grozi za to do 3 lat więzienia. Cztery osoby zostały objęte policyjnym dozorem.

Jak wcześniej informowała stołeczna policja, w niedzielę i poniedziałek funkcjonariusze zostali zaatakowani przez chuliganów kamieniami, butelkami i puszkami. Kilku policjantów odniosło obrażenia. Chuligani uszkodzili elewację budynku oraz kilka radiowozów. Funkcjonariusze w celu przywrócenia porządku używali siły fizycznej, pałek służbowych, ręcznych miotaczy pieprzu oraz kajdanek zastosowanych wobec osób zatrzymanych.

Czterem spośród tych osób rozszerzono zarzuty dodatkowo o naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie funkcjonariusza (w tym jedna osoba jest podejrzana o zranienie policjanta). Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o ich aresztowanie.

Protesty miały związek z wydarzeniami z 9 marca; w trakcie interwencji policji wobec grupy osób podejrzewanych o przestępstwa narkotykowe jeden z mężczyzn usiłował połknąć foliowe zawiniątko, które miał przy sobie. 19-latek zadławił się i przestał oddychać, został przewieziony przez wezwaną karetkę do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł. W trakcie sekcji zwłok biegli znaleźli w tchawicy mężczyzny foliowe zawiniątko z suszem roślinnym, którym okazała się marihuana.

Według części osób protestujących przed legionowską komendą, to policjanci przyczynili się do śmierci mężczyzny.

Komenda Główna Policji - jak mówił wcześniej PAP jej rzecznik, insp. Mariusz Sokołowski - jest zainteresowana jak najszybszym, szczegółowym wyjaśnieniem sprawy. "Liczymy na szybkie działanie prokuratury. Na dzisiaj wstępne wyniki sekcji zwłok tego 19-latka i zeznania neutralnych świadków nie wskazują na to, żeby policjanci przekroczyli swoje uprawnienia. Na ciele mężczyzny nie znaleziono żadnych obrażeń, które mogłyby świadczyć o tym, że użyto wobec niego przemocy. Zadławienie nie było wynikiem działań policji" - powiedział.

W sumie prokuratura prowadzi trzy postępowania: w sprawie śmierci 19-latka, zajść przed komendą oraz dilerów narkotykowych. Pierwsze z tych postępowań zostało przeniesione z Prokuratury Rejonowej w Legionowie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

« 1 »

Zobacz także

 • Utu
  18.03.2015 11:25
  Polska staje się powoli wielkim slumsem, a mimo to część tzw. porządnych obywateli nadal nie wie, kto jest kto. Czy policja ma rację, czy rodzice młodego narkomana, którzy nie dostrzegają swojej kompletnej porażki wychowawczej. Panuje powszechna moda na liberalizm. Oczywiście pod warunkiem, że jego skutki nie dotknął nas samych. Wtedy nie. Wówczas krzyczymy, gdzie była policja?
  doceń 0
 • Podpisany
  18.03.2015 12:11
  Policja chyba nigdy nie przekracza, prawda?
  doceń 0
 • MacBlacker
  19.03.2015 05:31
  lepiej gdy człowiek inteligentny nawet łamie prawo niż gdy idioci "nie przekraczaja uprawnień"
  poza tym zauważcie że uprawnienia policji w tak policyjnym państwie jak IIIRP sa na tyle szerokie iż naprawde trudno je przekroczyć.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma