Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dwie trzecie słońca znikną

Między 9.47 a 12.07 w Warszawie będzie można zobaczyć pierwsze od czterech lat zaćmienie słońca. Kolejna okazja - za sześć lat.

Dziś będziemy mogli obserwować zaćmienie Słońca. Księżyc zasłoni prawie 70 proc. tarczy. Bezchmurne niebo pozwoli na dokładną obserwację rzadkiego zjawiska. Można będzie je śledzić m.in. w planetarium Niebo Kopernika. Do dyspozycji gości będą teleskopy z filtrami słonecznymi oraz specjalne okulary umożliwiające bezpieczne obserwowanie zaćmienia Słońca. Imprezę poprowadzi Karol Wójcicki, który opowie o niezwykłym zjawisku, jakim jest zaćmienie, oraz pokaże, jak bezpiecznie je obserwować.

W Warszawie zjawisko rozpocznie się o 9.47. Swoje maksimum osiągnie o 10.56, a zakończy się o 12.07. W apogeum procent zakrytej tarczy słonecznej wyniesie 66,25 proc.

Poprzednio w naszym kraju zaćmienie Słońca można było obserwować 4 stycznia 2011 r.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma