Nowy numer 39/2020 Archiwum

Czy wybieracie Chrystusa?

- Nikt nie jest w stanie was zmusić do wiary. Te wybory należą do nas. Ale jeśli już powiecie Jezusowi: "tak", musicie tę wiarę codziennie potwierdzać czynami - mówił bp Rafał Markowski do kilkuset młodych w kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim podczas diecezjalnych XXX Światowych Dni Młodzieży.

Biskupi archidiecezji warszawskiej spotkali się z młodzieżą w ośmiu kościołach pod hasłem "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". To przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, których hasło również zaczerpnięte jest z 8 Błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

W Warszawie młodzi spotkali się w parafiach: Wszystkich Świętych, Ofiarowania Pańskiego, Św. Franciszka z Asyżu oraz Niepokalanego Poczęcia NMP. Jako miejsca spotkać wyznaczono również parafie: Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim, Św. Kazimierza w Pruszkowie, MB Różańcowej w Piasecznie i Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

W każdym z kościołów młodzież wysłuchała świadectw wolontariuszy. Odbyły się również procesje z flagami: ŚDM oraz państw, które wezmą udział w międzynarodowych spotkaniach młodych. W każdym z kościołów oprawiona została także Msza święta. W kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim z młodymi spotkał się bp Rafał Markowski.

Czy wybieracie Chrystusa?   Biskupi odebrali również od młodych prośby o udzielenie sakramentu bierzmowania Tomasz Gołąb /Foto Gość - Jezus z Nazaretu wpisał się w historię świata. Można go kochać, można z nim walczyć, ale trudno obok niego przejść obojętnie - mówił biskup do młodzieży. Streszczając życie Jezusa: od ciszy domu nazaretańskiego, po nauczanie potwierdzone znakami, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie, biskup podkreślił, że każdy człowiek musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest dla nas Chrystus. - Są tacy, którzy chętnie powiedzą: "Zejdź z krzyża, to uwierzymy", ale są i tacy, którzy wyznają: "Pan mój i Bóg mój". Tej odpowiedzi trzeba dokonać w sposób wolny. O Kościele często słyszycie: klerykalizuje, rzuca na kolana, zmusza do katechezy, wciska nos w nie swoje sprawy. Ale przecież nikt nie jest w stanie was zmusić do wiary. Te wybory należą do nas. Ale jeśli już powiecie Jezusowi: "tak", musicie tę wiarę codziennie potwierdzać czynami. Ja także muszę to codziennie robić. Bo o wiarę trzeba dbać, jak o drogocenną perłę, jak o miłość. Łatwo ją utracić jeśli przestaniemy ją pielęgnować - mówił biskup Rafał Markowski, prosząc na koniec o zaangażowanie przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. - To będzie wielkie duchowe tornado, które powinno przejść przez Polskę. Jego centrum będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem - dodał.

Podczas sobotnich uroczystości młodzież odśpiewała także hymn archidiecezji warszawskiej na Światowe Dni Młodzieży w diecezjach – „Wiarę w sercu miej”, którego autorem jest ks. Marek Przybylski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama